Πολύ σκληρός για να… χάσει

«Στο Ιβανώφειο δεν περνά κανείς…», είτε αν έχει κόσμο είτε χωρίς, όπως αποδείχθηκε και σήμερα. Ο Ηρακλής κέρδισε τον Ηλυσιακό με 82-79 στην παράταση, υπό …

«Στο Ιβανώφειο δεν περνά κανείς…», είτε αν έχει κόσμο είτε χωρίς, όπως αποδείχθηκε και σήμερα. Ο Ηρακλής κέρδισε τον Ηλυσιακό με 82-79 στην παράταση, υπό το βλέμμα του Λευτέρη Σούμποτιτς. Και η δεύτερη εντός έδρας αναμέτρηση των κυανόλευκων στο σπίτι τους κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Άρβιντας Εϊτουταβίτσιους σκόραρε 14΄΄ πριν το τέλος και έσωσε την παρτίδα, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να είχε κριθεί πιο εύκολα, αν δεν υπήρχαν τα λάθη στην επίθεση.

Το ξεκίνημα του Ηρακλή ήταν ονειρικό. Με τους παίκτες να μην πτοούνται από τν απουσία του κόσμου και με εντυπωσιακές άμυνες, κατόρθωσαν να βγουν αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό αλλά και στις επιθέσεις «πέντε εναντίον πέντε» είχαν σωστές επιλογές. Έτσι, στα μέσα της περιόδου προηγήθηκε με 16-2 μετά από τρίποντο του Βλάντο Πέτροβιτς.

Οι αλλαγές του Βασίλη Φραγκιά δεν άλλαξαν εν πολλοίς τα δεδομένα, καθώς ο Τερέλ Έβερετ ήταν σε πολύ καλή μέρα και με δικές του προσπάθειες οι κυανόλευκοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με διαφορά άνω των 10 πόντων. Η έξοδος του Έβερετ για ανάσες, αλλά και η ευστοχία των παικτών του Ηλυσιακού από τη γραμμή των 6,75 έκανε το παιχνίδι ντέρμπι.

Με σερί 0-10, το σκορ έγινε 24-22 στο 12΄ και στα μέσα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 26-27. Η επιστροφή του Έβερετ αλλά και τα καλάθια από τον Βασίλη Αγγελακόπουλο, έδωσαν τη δυνατότητα στον Ηρακλή να ξαναπάρει μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το ρεσιτάλ του Αμερικανού γκαρντ συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Ηρακλής κατάφερε να κρατά σταθερά προβάδισμα χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, συνεπικουρούμενους από τους Δεμερτζή, Λαμπρόπουλο και Δέσπο, που έκαναν καλή δουλειά. Στο φινάλε της περιόδου, οι κυανόλευκοι έφτασαν και πάλι στο +8 (54-46).

Με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να προσφέρει σημαντικούς πόντους, ο Ηρακλής κράτησε προβάδισμα μεταξύ πέντε και οκτώ πόντων, με κύριο προβάδισμα την καλή αμυντική λειτουργία. Όμως, η διαφορά δεν ήταν ικανή να προσφέρει ηρεμία με τον Ηλυσιακό να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία στις επιθέσεις του Ηρακλή και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε το σκορ σε 64-60, 2:49 πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-60 αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Κώστα Μέξα και ισοφάρισαν 67-67, 1:30 πριν το τέλος. Με βολή του Δέσπου το σκορ έγινε 68-67 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Λεωνίδας Κασελάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 68-70, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Εϊτουταβίτσιους πέτυχε το δίποντο και ισοφάρισε σε 70-70.

Στα 14΄΄ που απέμεναν, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, με τον Χατζή σε τρίποντο και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί, με καλάθια των Πέτροβιτς, Εϊτουταβίτσιους, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 77-71 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-34, 54-46, 70-70 (κ.α.), 82-79.

Ηρακλής (Μέξας): Πεταλωτής, Έβερετ 15(1), Εϊτουταβίτσιους 11(1), Δεμερτζής 5, Παπανικολόπουλος 9 (1), Αγγελακόπουλος 7 (1), Λιούις 8, Τσαλκιτζής , Πέτροβιτς 10 (2), Δέσπος 10, Λαμπρόπουλος 7.

Ηλυσιακός (Φραγκιάς): Τόμπσον 3, Καρύδας 17(2), Κυρίτσης 18 (1), Χατζής 15 (1), Παπαντωνίου, Κανονίδης, Κούκουλας 2, Κασελάκης 3, Μπάξτερ 13, Γαλιώτος 2, Πρόγουελ 2, Τόντιτς 4.