Η απάντηση του πρωταθλητή

Πολλοί βιάστηκαν να ξεγράψουν και να υποτιμήσουν τον «βασιλιά». Ο Ηρακλής όμως έδωσε απαντήσεις στο Ρέντη νικώντας τον Ολυμπιακό με 1-3 σετ  (31-33, 23-25, 25-23, …

Πολλοί βιάστηκαν να ξεγράψουν και να υποτιμήσουν τον «βασιλιά». Ο Ηρακλής όμως έδωσε απαντήσεις στο Ρέντη νικώντας τον Ολυμπιακό με 1-3 σετ  (31-33, 23-25, 25-23, 14-25) και ξεπερνώντας γρήγορα την ήττα από την Κηφισιά και την αποχώρηση του Αλέκου Λεώνη.

Οι παίκτες του Φρέντι Μπρουκς παρουσιάστηκαν με ψυχή, πάθος και τα στοιχεία εκείνα της μεγάλης ομάδας που χρειάστηκαν για ένα τέτοιο σπουδαίο αποτέλεσμα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Προύσαλη στο μοίρασμα, ο Γκόρτσιανουκ προσέφερε πολλά αντικαθιστώντας τον τραυματία Κράβαρικ και ο Μπίλινγκς πήρε το ρόπαλο του με τους νικητές να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο Φρέντι Μπρουκς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Μπίλινγκς, Όουενς, Κιρόγα, Κανέλλο, Μπαμπαλιούτα και Γκόρτσιανουκ, ο οποίος αγωνίστηκε ως κεντρικός αντί του τραυματία Κράβαρικ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6 και οι κυανόλευκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-15, αναγκάζοντας τον Φλάβιο Γκουλινέλι να πάρει τάιμ-άουτ.

Στο 17-19 ο Ιταλός τεχνικός πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 20-20, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ στο 24-24. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν έξι σετ-μπολ, αλλά στην έβδομη τους ευκαιρία έφτασαν στο 31-33.

Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-3 στο δεύτερο σετ, όμως οι γηπεδούχοι το μετέτρεψαν σε 5-4. Με άσσο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 7-8, ο Ολυμπιακός με σερί έκανε το 11-8, αλλά οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν με τον άσσο του Γκόρτσιανουκ σε 11-11.

Ο Φλάβιο Γκουλινέλι πήρε τάιμ-άουτ, το μπλοκ σημείωσε το 11-13, με τον Ηρακλή να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16. Ο Κιρόγα πέτυχε το 15-19, ο Φλάβιο Γκουλινέκι πήρε τάιμ-άουτ και ο Αργεντινός ακραίος με άσσο αύξησε την διαφορά (16-21).

Το 18-23 έγινε 21-23, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ στο 22-24, ο Τζούριτς με άσσο μείωσε σε 23-24 και ο προπονητής του Ηρακλή πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ. Ακολούθησε ο πρώτος χρόνος του Κανέλλου που διαμόρφωσε το 23-25.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-4 στο τρίτο σετ, ο Μπίλινγκς με άσσο μείωσε σε 7-6, το μπλοκ ισοφάρισε, με τον Αμερικανό διαγώνιο να κάνει το 7-8. Στο 9-10 ο Φλάβιο Γκουλινέλι πήρε τάιμ-άουτ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11 (από 9-11), με τον Ηρακλή να φτάνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 15-16. Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 17-16, ο Φλάβιο Γκουλινέλι πήρε τάιμ-άουτ στο 17-18, αλλά ο Ζέκοφ με άσσο πέτυχε το 19-18.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο (22-22), ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, το μπλοκ έκανε το 24-22, με τον προπονητή του Ηρακλή να παίρνει εκ νέου τάιμ-άουτ. Με επίθεση του Ντεσπέιν οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23.
Στο τέταρτο σετ οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 0-3, ο Φλάβιο Γκουλινέλι πήρε τάιμ-άουτ, η διαφορά αυξήθηκε (0-4), με τους φιλοξενουμένους να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 4-8.

Με επιτυχημένη επίθεση ο Μπίλινγκς σημείωσε το 5-10, ο Φλάβιο Γκουλινέλι πήρε τάιμ-άουτ στο 7-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 9-16. Εύκολα ο Ηρακλής στη συνέχεια διαμόρφωσε το 14-25 και κατέκτησε την νίκη με 1-3 σετ.

Ολυμπιακός (Γκουλινέλι): Ντεσπέιν 14 (13/18 επ., 1 άσο, 69% υπ. – 42% άριστες), Ζέκοφ 3, Κραλ 6 (5/8 επ., 1 άσο), Ανδρεάδης 9 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (20/46 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Γιαμπλόνσκι 8 (8/19 επ., 50% υπ. – 32% άριστες), Κουζούνης -λ 71% υπ. – 50% άριστες) / Σωτηρίου 1, Φράγκος (1/5 επ., 50% υπ. – 30% άριστες), Φιλίποβ

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 15 (9/18 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι 53% υπ. – 26% άριστες) , Γκόρτσανιουκ 13 (11/15 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 14 (9/22 επ., 3 μπλοκ, 75% υπ. – 45% άριστες), Μπίλινγκς 19 (17/34 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Μπαμπαλιούτας -λ 62% υπ. – 35% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Τζιουμάκας, Πιπέργιας