Τραγική εμφάνιση και ήττα από την Κηφισιά (videos)

Ένας τραγικός Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Κηφισιά στην άδεια -λόγω τιμωρίας- Μίκρα (20-25, 24-26, 25-19, 19-25). Σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα …

Ένας τραγικός Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Κηφισιά στην άδεια -λόγω τιμωρίας- Μίκρα (20-25, 24-26, 25-19, 19-25). Σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα έχει ο Ηρακλής από την διαιτησία της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν χωρίς τους τραυματίες Στάνκου, Κράβαρικ και Χαραλαμπίδη.

Ο Αλέκος Λεώνης παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Μπίλινγκς, Όουενς, Κιρόγκα, Κανέλλο, Μπαμπαλιούτα και Γκόρτσιανουκ, ο οποίος αγωνίστηκε ως κεντρικός στη θέση του Κράβαρικ.

Από το ξεκίνημα του πρώτου σετ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (8-11), ο Αλέκος Λεώνης πήρε τάιμ-άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν  το 12-16. Παρά την προσπάθεια για αντεπίθεση, η Κηφισιά έφτασε στο 20-25.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-8, ο Ηρακλής μείωσε σε 15-16, ενώ στο 17-18 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για απόφαση των διαιτητών, με τον Μπίλινγκς να δέχεται την κίτρινη κάρτα (17-20). Ο Αλέκος Λεώνης πήρε τάιμ-άουτ, με την Κηφισιά να κάνει το 22-24, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν, αλλά τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 24-26.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-0 και 8-3, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-5 και 12-10, με τον Αλέκο Λεώνη να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-13, στο 17-13 ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, με τον Ηρακλή να φτάνει εν τέλει στο 25-19.

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε με 4-7, ο Αλέκος Λεώνης πήρε τάιμ-άουτ, κάτι που αναγκάστηκε να κάνει και στο 7-11. Στο 9-15 ο 15χρονος Τζιουμάκας πέρασε στη θέση του Μπίλινγκς, ενώ στη συνέχεια ο Νικήτας Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Όουενς. Οι γηπεδούχοι με το συγκεκριμένο σχήμα μείωσαν σε 15-18, η Κηφισιά έκανε το 16-22, στο 17-23 ο Δημήτρης Εφραιμίδης αγωνίστηκε αντί του Κιρόγα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-25.

Ηρακλής: Όουενς 8, Προύσαλης 3, Κιρόγα 10, Γκόρτσιανουκ 9, Μπίλινγκς 14, Κανέλλος 12, Μπαμπαμιούτας λ 45%, Ν. Εφραιμίδης 1, Τζιουμάκας 2, Πιπέργιας 1, Δ. Εφραιμίδης.