Έδειξαν χαρακτήρα και συνεχίζουν αήττητες

Βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, η εμφάνιση ήταν κατώτερη του αναμενομένου, αλλά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Τα κορίτσια του Θανάση Στράντζαλη επικράτησαν με 3-2 …

Τα κορίτσια του Θανάση Στράντζαλη επικράτησαν με 3-2 σετ του Πανελληνίου (20-25, 25-20, 23-25, 25-12, 16-14) στο Κατσάνειο και συνεχίζουν αήττητα στο φετινό πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Κώστας Παπαδόπουλος που ανέλαβε εκ νέου χρέη πρώτου προπονητή παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Μοράρου, Τοτσίδου, Γιόσα, Γιακούμπ, Κωνσταντινίδου, Λεωνιδάκη και Κελεσίδου, ενώ από το 11-15 του πρώτου σετ αγωνίστηκε ως διαγώνιος η Λιουλένοβα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-5, όμως οι φιλοξενούμενοι το μετέτρεψαν σε 11-16, για να ακολουθήσει το 17-20 με μπλοκ. Στο 17-22 ο Κώστας Παπαδόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, όμως ο Πανελλήνιος έφτασε στο 20-25.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-7, όμως ο Ηρακλής με έ3να εκπληκτικό σερί πέρασαν αρχικά μπροστά με 9-8, για να πετύχουν εν τέλει το 25-20.

Οι κυανόλευκες προηγήθηκαν στο τρίτο σετ με 5-3, ο Πανελλήνιος το έκανε 5-8 και στη συνέχεια αύξησε την διαφορά (16-20). Το 20-24 έγινε 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ σημείωσαν το 23-25.

Εύκολα εξελίχθηκε για τον Ηρακλή το τέταρτο σετ, καθώς ανέβασε την απόδοση του και έφτασε χωρίς προβλήματα στο 25-12.

Στο τάι-μπρέικ ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 0-3 και 3-8, η Γιακούμπ μείωσε με άσσο σε 6-8, αλλά νέα λάθη έδωσαν στους φιλοξενούμενους το 6-10. Οι κυανόλευκες μείωσαν αρχικά σε 8-11, ισοφάρισαν με την Λιουλένοβα σε 11-11, ενώ στη συνέχεια πέτυχαν το 16-14.

Ηρακλής: Γιόσα 21, Τοτσίδου 19, Γιακούμπ 16, Κωνσταντινίδου 7, Μοράρου 8, Λεωνιδάκη, Κελεσίδου λ 54%, Λιουλένοβα 13.
Πανελλήνιος: Λαγουδάκη 19, Μουζάκη 10, Χρήστου 23, Δίρβα 12, Καραβανά 5, Μπιόλο 5, Κίτσου λ 24%, Συμεωνίδη.