Πόσο γουστάρω Ηρακλή…

Απίστευτη νίκη του Ηρακλή επί του Πανελληνίου με 82-81 στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια), σε ένα αγώνα που ξεκίνησε στις 5μ.μ. και τελείωσε λίγο …

Απίστευτη νίκη του Ηρακλή επί του Πανελληνίου με 82-81 στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια), σε ένα αγώνα που ξεκίνησε στις 5μ.μ. και τελείωσε λίγο μετά τις 8μ.μ. (!)

Ο αγώνας του Ιβανωφείου ήταν ό,τι ομορφότερο είχε να επιδείξει η πρώτη αγωνιστική. Οι κυανόλευκοι αν και με έξι παίκτες, κατόρθωσαν να κοντράρουν στα ίσια τον αντίπαλό τους. Παρότι άρχισαν άσχημα τον αγώνα βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 11-25, σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά και για πρώτη φορά πέρασαν στο σκορ με 59-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 63-70, αλλά με σερί 10-0 ο Ηρακλής πέρασε και πάλι μπροστά με 73-70. Με τρίποντο του Ντέρικ Μπάιαρς, 40΄΄ πριν το τέλος διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση, καθώς στις τελευταίες επιθέσεις δε σημειώθηκε κάποιος πόντος, ενώ το εύστοχο σουτ του Τερέλ Έβερετ στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν εκπρόθεσμο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 80-81, αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση και ο Τερέλ Έβερετ με βολές 2,3΄΄ πριν το τέλος έγραψε το τελικό 82-81.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 3-6 (3΄), 9-23 (8΄), 12-25 (10΄)

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 18-30 (13΄), 26-32 (16΄), 30-35 (18΄)

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 38-37 (22′), 44-49 (26΄), 52-56 (30′)

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 57-58 (32΄), 61-66 (35΄), 73-73 (40′)

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 82-81 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-40, 52-56, 73-73 (κ.α.), 82-81.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πιλαφίδης): Εβερετ 20, Μπόουλντιν 5 (1), Λιούις 9, Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 9 (2), Εϊτουταβίτσιους 15 (1), Λαμπρόπουλος 24 (1).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 20 (6), Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 11 (1), Κράμπενχοφτ 11 (1), Ράντσιτς 3 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος, Μπράουν 23, Οστοϊτς, Κομποδιέτας.