Εφηβικό: Δεύτερη σερί ήττα

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή γνώρισε την ήττα, αυτή τη φορά από τον Μακεδονικό εκτός έδρας με 87-72. Οι γηπεδούχοι …

Ακαδημία

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή γνώρισε την ήττα, αυτή τη φορά από τον Μακεδονικό εκτός έδρας με 87-72. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη πρώτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα οκτώ πόντων, 27-19. Στη συνέχεια οι κυανόλευκοι έδειξαν να αφυπνίζονται και με το Θωμά Τσαλκιτζή να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα μείωσαν σε 45-41 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού η πολύ κακή αμυντική λειτουργία έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Μακεδονικού να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 72-56 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με τον Μακεδονικό να παίρνει τελικά τη νίκη με 87-72. Τα δεκάλεπτα: 27-19, 45-41, 72-56, 87-72.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Παναγιωτίδης): Χριστοδούλου 9, Μπομπλιανιώτης, Καραγιάννης 2, Ματενίδης 13, Μποβασιανός 6, Τζουβάρας 27, Παπαδόπουλος 18(4), Λοδίστης 4, Μαυροκεφαλίδης 2, Γεράκης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαλτέζος): Κουλαξής 4, Οικονόμι 7(1), Τσινόπουλος 2, Πανάγος 4, Βαζάκας 2, Καμπούρης, Πεταλωτής 8, Τσαλκιτζής 34(2), Νικόλης 4, Βασιλόπουλος, Λαγογιάννης 2, Μπένοβ 4.