Χρήσιμα συμπεράσματα, ήττα από ΕΑΠ

Την ήττα με 2-3 σετ (26-24, 19-25, 17-25, 25-21, 12-15) γνώρισε ο Ηρακλής από την ΕΑ Πατρών, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά …

Την ήττα με 2-3 σετ (26-24, 19-25, 17-25, 25-21, 12-15) γνώρισε ο Ηρακλής από την ΕΑ Πατρών, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του τουρνουά που πραγματοποιείται στο ΕΓ Μίκρας.

Ο Αλέκος Λεώνης παράταξε στο αρχικό σχήμα τους Προύσαλη, Στάνκου, Κανέλλο, Όουενς, Κιρόγα, Μπίλινγκς και Μπαμπαλιούτα, με το πρώτο σετ να καταλήγει στα χέρια των κυανόλευκων με 26-24, αν και η ΕΑΠ είχε μετατρέψει νωρίτερα το 24-22 σε 24-24.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής παρουσιάστηκε αρχικά με την ίδια σύνθεση, από το 13-17 και μετά ο Πιπέργιας αγωνίστηκε στη θέση του Προύσαλη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-25.

Στο τρίτο σετ επέστρεψε ο Προύσαλης στο αρχικό σχήμα, όμως τα λάθη σε υποδοχή και επίθεση στοίχησαν, με την ΕΑΠ να προηγείται με 2-8. Ο Δημήτρης Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Κιρόγα στο 3-8, ακολούθησε η αλλαγή του Νικήτα Εφραιμίδη αντί του Όουενς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 10-16.

Με ένα σερί χάρη και στους δύο άσσους του Μπίλινγκς οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 15-16, ο Κιρόγα επέστρεψε αντί του Δημήτρη Εφραιμίδη στο 16-19, ενώ στο 16-20 ο Κράβαρικ αγωνίστηκε στη θέση του Κανέλλου. Νέα λάθη ακολούθησαν για τους γηπεδούχους, με την ΕΑΠ να φτάνει στο 17-25.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ ο Όουενς επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, ο Κράβαρικ παρέμεινε στην εξάδα, ενώ στο 22-18 ο Χαραλαμπίδης μπήκε ως αλλαγή σημειώνοντας με μονό μπλοκ το 23-18. Στο 24-21 ο Νικήτας Εφραιμίδης αντικατέστησε τον Όουενς, με τον Κανέλλο να διαμορφώνει το 25-21.
Στο τάι-μπρέικ η ΕΑΠ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των κυανόλευκων και έφτασε στο 12-15.

Ηρακλής: Όουενς 15, Στάνκου 9, Προύσαλης 2, Κιρόγα 8, Μπίλινγκς 29, Κανέλλος 8, Μπαμπαλιούτας λ 44%, Χαραλαμπίδης 1, Κράβαρικ 2, Ν. Εφραιμίδης 1, Δ. Εφραιμίδης 1, Πιπέργιας.

ΕΑ Πατρών: Σουλτανόπουλος 11, Μοράες 13, Ασπιώτης 2, Κουρνέτας 3, Κιτσαντάς 11, Ντορνέλας 27, Στεφάνου λ 71%, Μαντέκας 15, Σεγκέιρα 5, Λαμπρόπουλος.