Γυναίκες: Ξεκίνημα με νίκη

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να υποτάξει την ομάδα του Βότση και να πάρει τη νίκη με …

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να υποτάξει την ομάδα του Βότση και να πάρει τη νίκη με 36-72.

Αυτή ήταν η δεύτερη αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΘ, την πρώτη αγωνιστική όμως ο Ηρακλής είχε ρεπό. Αυτό λοιπόν ήταν το ντεμπούτο της ομάδας.

Οι παίκτριες του Νίκου Μεντηλίδη μπήκαν από τα πρώτα λεπτά του ματς με πολύ όρεξη και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τα δυνατά ατού των αντιπάλων τους και να πάνε στο ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα 23 πόντων, 38-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκες συνέχισαν την ασφυκτική τους άμυνα και με τη Γωγώ Κανταρά να δίνει συνεχώς λύσεις στο σκοράρισμα έφτασαν με σχετική ευκολία στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 15-38, 28-59, 36-72.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μεντηλίδης): Νέδα 4, Κωνσταντινίδου 4, Παυλίδου 12(1), Κανταρά Γ. 28(2), Γκλεζάκη, Κασάπη 7(1), Κανταρά Π. 10, Παπαζαχαρίου, Ντουγιουτζή 2, Αναστασιάδου 3, Τζανή, Τζαμαριά.