Μεγάλη εμφάνιση του Βαλβέρντ και «διπλό» της Τουλούζ (video)

Με τον Ματιέ Βαλβέρντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Τουλούζ πέρασε νικηφόρα από το κατάμεστο Σαμπάν Ντελμά, επικρατώντας με 2-1 της Μπορντό. Στο -πιθανότατα- τελευταίο του …

Με τον Ματιέ Βαλβέρντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Τουλούζ πέρασε νικηφόρα από το κατάμεστο Σαμπάν Ντελμά, επικρατώντας με 2-1 της Μπορντό. Στο -πιθανότατα- τελευταίο του παιχνιδι με την φανέλα της Τουλούζ, ο 27χρονος πορτιέρο, αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο της σπουδαίας νίκης και αφήνει την ομάδα του στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, εντός της αυριανής (16/8) ημέρας θα συναντηθεί με τους διοικούντες της Τουλούζ για να λυθεί το συμβόλαιο και να ενεργοποιηθεί η συμφωνία του με τον Ηρακλή. Η BLUEARENA παρακολούθησε το παιχνίδι, μέσω του διαδικτύου και σας παρουσιάζει το τελευταίο 90λεπτο του Βαλβέρντ στη Ligue One.

Στην επίσημη ιστοσελίδα της Μπορντό, φιλοξενείται μεγάλη συνέντευξη του Βαλβέρντ για την επιστροφή του στο Σαμπάν Ντελμά (http://www.girondins.com/valverde-forcement-particulier.html)

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπορντό έχει την κατοχή, αλλά όλες τις σέντρες που βγήκαν κυρίως από την δεξιά πτέρυγα, τις καθάρισε ο Βαλβέρντ. Σε μία κόντρα, η Τουλούζ άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Μασάδο πέρασε λίγο άουτ.

Στην live κάλυψη του αγώνα από την ιστοσελίδα τη Equipe, γίνεται ειδική μνεία στην παρουσία του Βαλβέρντ, ο οποίος παίζει εναντίον της ομάδας που αγωνίστηκε για έξι σερί χρόνια.

Φτάσαμε στο 25ο λεπτό και ο Βαλβέρντ κρατάει εύκολα το μηδέν, αφού ακόμη ο Γκουρκούφ και η παρέα του δεν έχουν δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Σε 33 λεπτά παιχνιδιού, ο Βαλβέρντ ήρθε σε επαφή με τη μπάλα δώδεκα φορές.

Επικίνδυνη φάση για τη Μπορντό στο 42′, ο Βαλβέρντ βγαίνει στο ύψος του πέναλτι και μπλοκάρει τη μπάλα.

Σέντρα του Γουέντελ από τα αριστερά (45’+2′), η μπάλα κοντράρει σε σώματα και ο Βαλβέρντ βγαίνει με επιβλητικό τρόπο από την εστία του και μπλοκάρει τη μπάλα στον αέρα, υπό την πίεση του Καβενάγκι.

Γκολ για την Τουλούζ, στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ του Μπράατεν (0-1).

Ως σύνοψη του πρώτου ημιχρόνου, όσον αφορά την απόδοση του Βαλβέρντ, μπορούμε να πούμε ότι παρά τις 18 επαφές που είχε με την μπάλα, δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς της Μπορντό. Στον αέρα καθάρισε όλες τις φάσεις, ενώ είχε γρήγορες αντιδράσεις στις κάθετες πάσες του Γκουρκούφ.

Με γκολ για την Μπορντό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (48′). Ο Καβενάγκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, επιχείρησε παράλληλη σέντρα και ο Πλασίλ μόνος του από το μικρή περιοχή νίκησε τον Βαλβέρντ, ο οποίος ήταν αδύνατο να αντιδράσει (1-1).

Καλό φάουλ του Γκουρκούφ, βγαίνει ο Βαλβέρντ και μπλοκάρει τη μπάλα στον αέρα (53′).

Για να αντιληφθεί κανείς την πίεση που ασκεί στο δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον στο ξεκίνημά του, αρκεί να αναφέρουμε ότι ο Βαλβέρντ έχει έρθει σε επαφή με την μπάλα έξι φορές σε διάστημα οκτώ λεπτών, ενώ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ο αριθμός των επαφών ήταν 18.

Μία ακόμη πετυχημένη έξοδος από τον Βαλβέρντ, ο οποίος έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής για να μπλοκάρει τη μπάλα (57′).

Μία ακόμη σωτήρια επέμβαση του Βαλβέρντ, ο οποίος βγήκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και μπλόκαρε τη μπάλα προ του Καβενάγκι, έπειτα από την κάθετη πάσα του Γκουρκούφ (70′).

Σωτήρια επέμβαση του Βαλβέρντ (79′). Έπειτα από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπελιόν, ο οποίος ελίχθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη, αλλά ο Βαλβέρντ έπεσε στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.

Δεύτερο γκολ για την Τουλούζ, με τον Ντιντό να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία των αμυντικών, έπειτα από εκτέλεση φάουλ και με πλασέ να κάνει το 1-2 (83′).

Μεγάλη ευκαιρία με τον Πορτογάλο Μασάδο (κάνει ότι θέλει την άμυνα της Μπορντό) για το 1-3.

Δύο ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για την Μπορντό, αλλά και στις δύο περιπτώσεις, ο Βαλβέρντ ήταν εκεί.

Τελικό αποτέλεσμα, Μπορντό-Τουλούζ 1-2, με τον Βαλβέρντ να πραγματοποιεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εμφάνιση.