Ντροπιαστική εμφάνιση, εξευτελιστικό σκορ

Ενας απογοητευτικός και ασύνδετος Ηρακλής, μία ομάδα με πολλά κενά στην άμυνα και χωρίς τρόπο να απειλήσει ουσιαστικά, έχασε στην Πολίχνη με 3-1 από τον Μακεδονικό, …

Ενας απογοητευτικός και ασύνδετος Ηρακλής, μία ομάδα με πολλά κενά στην άμυνα και χωρίς τρόπο να απειλήσει ουσιαστικά, έχασε στην Πολίχνη με 3-1 από τον Μακεδονικό, ομάδα Γ’ κατηγορίας, δεχόμενος και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε οχτώ λεπτά(!) από το 33′ μέχρι το 41′.

Ο Ηρακλής το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να μειώσει στο σκορ, στο 87′ με το γκολ του Βουτσιά. Το καμπανάκι που χτύπησε για τον Ηρακλή είναι κάτι παραπάνω από ισχυρό και δεν έχει να κάνει μόνο με τη δουλειά που έχει να γίνει αλλά και με την ενίσχυση της ομάδας.

Η εντεκάδα που επέλεξε ο Γιόζεφ Μπουμπένκο, είναι η εξής: Μπαντής, Σαρακατσάνος, Κρέιτσι, Αλετσένβου, Τουπάλσκι, Καρλίνιος, Γκαρσία, Ραντούικο, Ζοτ, Μάρα, Βέλλιος.

Η διάταξη του Ηρακλή στην αρχή ήταν ως εξής: Στην άμυνα, δεξιός μπακ είναι ο Κρέιτσι. Κεντρικοί αμυντικοί, ο Σαρακατσάνος με τον Τουπάλσκι και αριστερός μπακ είναι ο Αλετσένβου. Μπροστά τους είναι ο Καρλίνιος. Μπροστά από τον Βραζιλιάνο είναι ο Γκαρσία στον άξονα που έχει δίπλα του, τον Ραντούικο (δεξιά) και τον Ζοτ (αριστερά), με τον Μάρα να παίζει πίσω από τον Βέλλιο που είναι ο καθαρά προωθημένος επιθετικός.

Η σύνθεση με την οποία ο Μακεδονικός ξεκίνησε το παιχνίδι είναι η εξής: Χατζημηνάς, Σπαθάρας, Κατσαμακίδης, Τέλλος, Αλμπάνης, Παπαδόπουλος Περ., Πεχλιβάνης, Τσίκος, Παπαδόπουλος Μαρ., Σαχινίδης, Αναστασίου.

Το παιχνίδι ήταν να αρχίσει στις  18:00, αλλά οι υψηλές θερμοκρασίες, που επικρατούν, επέβαλαν τη μετάθεση της έναρξης κατά μία ώρα την τελευταία στιγμή και θα αρχίσει στις 19:00.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

7′: Σέντρα του Μάρα από τα δεξιά, ψαλιδάκι του Βέλλιου, στην αριστερή γωνία του ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού, Χατζημηνάς, πετάει την μπάλα σε κόρνερ.

Από το 20′ ο Μπουμπένκο, στην τριάδα των χαφ, μπροστά από τον Καρλίνιος, έκανε εσωτερική αλλαγή. Ο Ραντούικο πήγε στον άξονα, ο Ζοτ πήγε στα δεξιά και ο Γκαρσία στα αριστερά.

22′: Ο Βέλλιος επωφελείται από τις κόντρες και κάνει σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή για να μπλοκάρει ο Χατζημηνάς.

30′: Ο Γκαρσία από θέση πλάγια δεξιά εκτελεί απευθείας φάουλ και ο Χατζημηνάς διώχνει με τις γροθιές.

32′: Σέντρα του Κρέιτσι από τα δεξιά, ο Βέλλιος από καλή θέση δεν πάτησε καλά και δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά. Η μπάλα περνάει άουτ.

33′: Ο Αναστασίου πέρασε από Καρλίνιος και Τουπάλσκι, κάνει ατομική προσπάθεια, εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0.

35′: Ο Σαχινίδης εκμεταλλεύεται νέα λάθη της άμυνας του Ηρακλή, βγαίνει τετ-α-τετ, περνάει και τον Μπαντή και κάνει το 2-0.

39′: Ο Βέλλιος κάνει σουτ μέσα από την περιοχή, από στέλνει την μπάλα άουτ.

41′: Η άμυνα του Ηρακλή δεν έχει καμία συνοχή. Μπάζει από παντού. Τρίτο γκολ για τον Μακεδονικό. Ο Σπαθάρας δίνει στον Αναστασίου που είναι μόνος του, τετ-α-τετ, και κάνει το 3-0.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Γιόζεφ Μπουμπένκο κάνει τρεις αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Στη θέση του Κρέιτσι μπαίνει ο υπό δοκιμή Γάλλος, κεντρικός αμυντικός, Ρεμί Φουρνιέ. Στη θέση του Αλετσένβου ο Κανακούδης και στη θέση του Ραντούικο, ο Παπαστεριανός. Δεξιός μπακ παίζει ο Σαρακατσάνος, στο κέντρο της άμυνας, ο Φουρνιέ με τον Τουπάλσκι, αριστερός μπακ ο Κανακούδης. Δύο αμυντικοί χαφ, ο Καρλίνιος με τον Παπαστεριανό. Η τριάδα μπροστά είναι από δεξιά προς τα αριστερά, ο Μάρα, ο Γκαρσία και ο Ζοτ και στην κορυφή της επίθεσης ο Βέλλιος.

51′: Σέντρα του Γκαρσία, σουτάρει ο Παπαστεριανός από πλάγια θέση, η μπάλα περνά άουτ.

65′: Τέσσερις αλλαγές για τον Ηρακλή. Στη θέση του Μπαντή περνά ο Μέλκας. Στη θέση του Ζοτ ο Πιτσόκος, στη θέση του Μάρα ο Στόικος και στη θέση του Βέλλιου ο Μήτσικας

76′: Ο Βουτσιάς μπαίνει στη θέση του Γκαρσία και παίζει εκεί που έπαιζε και ο Αργεντινός

87′: Ο Βουτσιάς σκοράρει και κάνει το 3-1.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Την Κυριακή 25/07 το ποδοσφαιρικό τμήμα θα έχει ρεπό. Οι «κυανόλευκοι» θα επανέλθουν στις προπονήσεις την Δευτέρα 26/07, με διπλή προπόνηση στην Μίκρα (08:00 και 19:00), πρόγραμμα, που θα ακολουθηθεί και την Τρίτη 27/07.