Κυανόλευκο γλέντι στις κερκίδες

Ούτε στο αδιάφορο παιχνίδι στην Ξάνθη και παρά το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος, ο Ηρακλής δεν ήταν μόνος. Οι κυανόλευκοι εκδρομείς από Θεσσαλονίκη και τις …

Ούτε στο αδιάφορο παιχνίδι στην Ξάνθη και παρά το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος, ο Ηρακλής δεν ήταν μόνος. Οι κυανόλευκοι εκδρομείς από Θεσσαλονίκη και τις γύρω περιοχές της Ξάνθης βρέθηκαν στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας και συμπαραστάθηκαν θερμά από το πρώτο δευτερόλεπτο. Το κλειστό της ακριτικής πόλης είχε μόνο κυανόλευκο χρώμα και ακούγονταν μόνο συνθήματα για τον Ηρακλή.
Εντός του παρκέ, η ομάδα του Λευτέρη Κακιούσης δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε με 72-67 και δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Εσπέρου, ο οποίος κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον Ηρακλή να παίρνει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 15-16 και να προηγείται με 20-21 στην ανάπαυλα. Έφτασε και το +7 (20-27) με μπροστάρη τον Αλέξη Τσαμάτο, αλλά στο σημείο εκείνο δόθηκαν δύο τεχνικές ποινές στον Ηρακλή και μία στην Ξάνθη με τους κυανόλευκους να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους. Κράτησαν τα ηνία ως το 14΄ κι από το σημείο εκείνο πέρασαν μπροστά οι γηπεδούχοι, φτάνοντας στο 48-36 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η μικρή αντεπίθεση των κυανόλευκων όπου μείωσαν σε 48-44, δεν είχε συνέχεια, αφού υπήρχαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων να επανέλθει σε διψήφιο αριθμό πόντων και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-49. Μέχρι το 38΄η Ξάνθη κυριαρχούσε στο παρκέ, αλλά οι κυανόλευκοι με ένα σερί 0-7 μείωσαν σε 65-61 στο τελευταίο λεπτό. Με τρίποντο του Λαμπρόπουλου, ο Ηρακλής μείωσε σε 67-64, αλλά στη διαδικασία των βολών οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 48-39, 58-49, 72-67.

ΞΑΝΘΗ (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 15(2), Χρήστου 17, Ιωακειμίδης 2, Κουκουράβας, Στεφανίδης 4, Γέλενιτς 11(3), Αναγνωστόπουλος 5, Νησιώτης 10, Καραγεωργίου 8.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 6(2), Ακτίπης, Καμπερίδης 3(1), Κέκελης, Ακεψιμαΐδης 2, Λάππας 5(1), Λαμπρόπουλος 16(1), Καραποστόλου 3, Πέτροβιτς, Τσαμάτος 17(2), Μπούτσι 7(1), Δέσπος 8.