Διπλό πάρτι σε εξέδρες και παρκέ

Άλλα δύο παιχνίδια απομένουν για να μπει οριστικό τέλος στην παρουσία του Ηρακλή στην Α2. Η εύκολη νίκη επί του Αιγάλεω με 96-63, ήταν μια …

Άλλα δύο παιχνίδια απομένουν για να μπει οριστικό τέλος στην παρουσία του Ηρακλή στην Α2. Η εύκολη νίκη επί του Αιγάλεω με 96-63, ήταν μια πρώτη, μικρή δόση της φιέστας που θα γίνει την τελευταία αγωνιστική, σε δύο εβδομάδες στον αγώνα με το Ρέθυμνο.

Οι 1500 φίλοι των κυανόλευκων που βρέθηκαν στο Ιβανώφειο, απαλλαγμένοι από το άγχος και με πολύ καλύτερη ψυχολογία μετά τις αλλαγές στην ΠΑΕ, έδωσαν τον πανηγυρικό τόνο και οι παίκτες μέσα στο παρκέ ακολούθησαν. Άλλωστε, ο αγώνας με την αθηναϊκή ομάδα δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Όμως, δεν «πάτησαν» πάνω στα προβλήματα του αντιπάλου, που τελικά εμφανίστηκε με κανονική σύνθεση.

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε εμφανής από την αρχή, με τον Ηρακλή να πιάνει διψήφια διαφορά πόντων από την αρχή και με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πρώτο καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά (14-2) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-14. Με εξαιρετικό μπάσκετ, οι κυανόλευκοι έφτασαν και στο +23 στο 15΄ (41-18), πριν γίνει σερί 0-9 από το Αιγάλεω και μειώσει το σκορ σε 41-27 στο 17΄ και το ημίχρονο ολοκληρωθεί 46-31.

Ο ρυθμός της κερκίδας συμπαρέσυρε και τους παίκτες που μπήκαν και στην τρίτη περίοδο με διάθεση για σκορ και θέαμα. Έτσι, άνοιξε εκ νέου η ψαλίδα της διαφοράς που στο φινάλε της περιόδου έφτασε και το +26. Στόχος των παικτών του Λευτέρη Κακιούση ήταν να φτάσουν στους 100 πόντους, και έβαλαν το πόδι στο γκάζι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Επόμενο ραντεβού, σε δύο εβδομάδες στον αγώνα με το Ρέθυμνο για τη μεγάλη φιέστα…

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 46-31, 72-46, 96-63.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 12(2), Ακτύπης 2, Καμπερίδης 7(1), Κέκελης 9(3), Ακεψιμαΐδης 13, Πεταλωτής 2, Λαμπρόπουλος 10(1), Καραποστόλου 14(2), Πέτροβιτς 5(1), Τσαμάτος 4, Μπούτσι, 11, Δέσπος 7.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας): Κουκουνιάς 5(1), Σοφογιάννης 3(1), Δράκος 3(1), Καράβολας 6(1), Φωτίου 6(2), Τσολάκης 3(1), Δημάκος 7, Ζακυνθινός 5(1), Τσατσάνης, Εμίρης 10(1), Τσόπης 3, Σιαμανδούρας 12.