Η επιστροφή του Ημίθεου

Ο Ηρακλής επιστρέφει εκεί όπου ανήκει, στα γήπεδα της Α1. Τα χρόνια στην Α2 αποτελούν παρελθόν και οι κυανόλευκοι επιστρέφουν εκεί όπου δικαιωματικά αξίζουν.Η γλυκιά …

Η γλυκιά ήττα από το Παγκράτι με 88-84 στην παράταση μικρή σημασία έχει, αφού ο Ηρακλής και μαθηματικά πήρε το δεύτερο εισιτήριο για την Α1, μαζί με τον Έσπερο και πλέον οι δυο τους θα μονομαχήσουν για την πρωτιά, αν και η αθηναϊκή ομάδα έχει το αβαντάζ, με μία νίκη παραπάνω (κέρδισε σήμερα στο Ρέθυμνο και έχει την ισοβαθμία με τους κυανόλευκους). Το ταξίδι ήταν δύσκολο, αλλά η ομάδα βρίσκει και πάλι το λιμάνι της. Με σωστές και προσεκτικές κινήσεις, θα πρέπει να χτίσει ένα στέρεο οικοδόμημα για να μη ζήσει ανάλογες στιγμές.

Το αγωνιστικό κομμάτι μικρή σημασία έχει. Ο Ηρακλής βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και οι κυανόλευκοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Η διαφορά κυμαινόταν από τους τρεις έως τους οκτώ πόντους, χωρίς όμως να μπορεί η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση να πιάσει τον αντίπαλό της.

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία στο σκορ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι κυανόλευκοι πήγαν τον αγώνα στην παράταση, αλλά κι εκεί οι παίκτες του Παγκρατίου πήραν το προβάδισμα κι αυτή τη φορά το διατήρησαν έως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-38, 65-54, 74-74, 88-84
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Παπαδόπουλος): Κανταρτζής 5 (1), Παπαργυρόπουλος, Τσιότρας 4, Βαρδιάνος 7, Κακλαμάνος 36 (6), Βαρδαβάς 9, Χαρισμίδης 12, Μοσχοβίτης 15 (2), Κοτρότσιος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 17 (1), Κέκελης, Καμπερίδης 11 (1), Ακεψιμαΐδης, Λάππας 12 (2), Λαμπρόπουλος 22, Καραποστόλου 3 (1), Πέτροβιτς 2, Τσαμάτος 7, Μπούτσι 3, Δέσπος 7.