Γυναίκες: Ήττα και υποβιβασμός

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκαν οι επίσημες υποχρεώσεις της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ηρακλή, αφού από τη νέα περίοδο θα αγωνίζονται στο τοπικό πρωτάθλημα. …

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκαν οι επίσημες υποχρεώσεις της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ηρακλή, αφού από τη νέα περίοδο θα αγωνίζονται στο τοπικό πρωτάθλημα. Οι κυανόλευκες γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα από τους Τιτάνες Δράμας με σκορ 81-57 και είπαν αντίο στην Α2.

Οι τελευταίες πέντε συνεχόμενες ήττες σε συνάρτηση με τη σημερινή νίκη του Αίαντα Ευόσμου απέναντι τον Απόλλωνα Καρδίτσας έφεραν την ομάδα σε πολύ δύσκολη θέση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτριες του Δραμινού συλλόγου φρόντισαν από νωρίς να αποδείξουν ότι ήταν το φαβορί της συγκεκριμένης αναμέτρησης αφού ήταν αυτές που επέβαλαν το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Στο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα 11 πόντων, 35-24.

Στη συνέχεια οι παίκτριες της Ζωής Γιαννουζάκου παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλαν δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων τους και κυρίως την περιφέρεια τους, Η διαφορά διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 60-42.

Με τόσο μεγάλο προβάδισμα ήταν αδύνατο για τις κυανόλευκες να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και το ματς ολοκληρώθηκε με 81-57. Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-24, 60-42, 81-57.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Γαϊτάνης): Μαρίνου 11(1), Παυλίδου 2, Σεβδυνίδου 18(6), Ράμναλη 1, Γιαντσιώρη 4, Γαϊτάνη, Κουτούση 20, Λίτσου 10(2), Μυλωνά, Αραμπατζή 15(2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαννουζάκου): Νέδα 4, Τζανή, Κατωπόδη 18, Κανταρά Γ. 4, Αδαμίδου, Κασσάπη 6(2), Κανταρά Κ. 16(2), Πιλλέ 3, Αναστασιάδου 6.