Τελείωσε και ο φετινός εφιάλτης (video)

Το πρωτάθλημα τελείωσε, τα τεράστια όμως προβλήματα παραμένουν. Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 4-2 από την Ξάνθη, η οποία εξασφάλισε την παραμονή της στη …

Το πρωτάθλημα τελείωσε, τα τεράστια όμως προβλήματα παραμένουν. Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 4-2 από την Ξάνθη, η οποία εξασφάλισε την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα.

Η θρακική ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν, αλλά με ηγέτη τον Πόι, η Ξάνθη πήρε το τρίποντο σωτηρίας.

Τον Πανθρακικό και τον ΠΑΣ, ακολούθησε στη Β’ εθνική ο Λεβαδειακός.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

5′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μαρσελίνιο, κεφαλιά του Μπέρτου, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ και 0-1.

15′ Φάουλ του Μαρσελίνιο, ο Μπαντής απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

25′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μαρσελίνιο, λανθασμένη αντίδραση Μπαντή και αμυντικών και σε κενή εστία ο Βάλλας κάνει το 0-2.

31′ Λάθος του Σαρακατσάνου, ο Μαρσελίνιο σουτάρει πάνω στον Μπαντή.

45′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πίτου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

49′ Σέντρα του Μάρτος, κεφαλιά του Μάρα στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.

54′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Πίτου, καρφωτή κεφαλιά του Κονέ και… 1-2.

55′ Ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Μαρσελίνιο, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

59′ ΓΚΟΛ: Ο Κομπαγιάσι αποφεύγει τον αντίπαλο, επιχειρεί συρτή σέντρα και ο επερχόμενος Γιάκομπ κάνει το 2-2.

69′ Ο Μάρα σπάει το τεχνητό οφσάιντ, αλλά απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ τον προλαβαίνει με προβολή ο Κωστούλας.

70′ ΓΚΟΛ: Εντυπωσιακή ενέργεια του Πόι και… 2-3.

73΄ ΓΚΟΛ: Ο Παπαζαχαρίας ανατρέπει τον Πόι και ο Έλιγκτον από την άσπρη βούλα κάνει το 2-4.

83′ Φάουλ του Γιάκομπ, λίγο άουτ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπουμπένκο): Μπαντής, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Ηλιάδης, Πίτου (77′ Επστάιν), Μάρα, Κονέ (77′ Μιλάνο), Κομπαγιάσι (65′ Γιάντσης), Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Φερνάντες, Περπερίδης, Κατσικάς, Βέλλιος.

ΞΑΝΘΗ (Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Τζάνκι, Κωστούλας, Μπέρτος, Βάλλας, Στρμπα, Στίνγκα, Κιντάνα, Πόι, Μαρσελίνιο (89′ Βασιλακάκης), Μπούγκα (61′ Έλιγκτον).
Στον πάγκο: Λυμπερόπουλος, Σουάνης, Φλίσκας, Τζιωρτζιόπουλος, Ριζογιάννης.

Κόκκινη: Γιάκομπ (2κιτ)
Κίτρινες: Μάρτος, Γιάκομπ, Παπαζαχαρίας – Στίνγκα, Φλίσκας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΔΑΛΟΥΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΔΑΜΙΑΝΟΣ (ΠΙΕΡΙΑΣ)