Από την Τρίπολη στην… Α1

Το οριστικό τέλος στον εφιάλτη της Α2 μπήκε σήμερα στην Τρίπολη. Ο Ηρακλής επιστρέφει εκεί όπου αξίζει να βρίσκεται. Η νίκη με 69-76 επί του …

Το οριστικό τέλος στον εφιάλτη της Α2 μπήκε σήμερα στην Τρίπολη. Ο Ηρακλής επιστρέφει εκεί όπου αξίζει να βρίσκεται. Η νίκη με 69-76 επί του Αρκαδικού, σφράγισε ουσιαστικά την επάνοδο της ομάδας στα σαλόνια της Α1 και πλέον θα πρέπει να κάνει το αυτονόητο, να κερδίσει απλά τους αγώνες στην έδρα του, εκεί όπου θα έχει και τη βοήθεια του κόσμου του.

Παίκτες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση που βρέθηκαν στο κλειστό της πρωτεύουσας της Αρκαδίας, έγιναν μια γροθιά μετά το τέλος της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας την επιτυχία αυτή.

Με ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ο Ηρακλής έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι. Πήρε κεφάλι στο σκορ και διατήρησε μια διαφορά περί τους πέντε πόντους σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, που έκλεισε με 19-23. Η άμυνα των κυανόλευκων δεν ήταν τόσο καλή στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι διαιτητές φόρτωσαν με φάουλ τους ψηλούς του Ηρακλή (Λαμπρόπουλος και Τσαμάτος από τρία φάουλ). Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Αρκάδες πήραν προβάδισμα στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 34-32.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ρυθμό, διατηρώντας το κεφάλι στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα του Ηρακλή. Ωστόσο, σταδιακά η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση βρήκε τα «πατήματά» της, κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε 54-52.

Στην τελευταία κρίσιμη και καθοριστική περίοδο, ο Ηρακλής έδειξε τη διαφορά επιπέδου που τον χωρίζει από την ομάδα του Αρκαδικού. Βρισκόμενος συνεχώς κοντά στον αντίπαλό του, έκανε την τελική επίθεση στο τελευταίο δίλεπτο. Πέρασε μπροστά και κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά του, αφού στην άμυνα δέχθηκε μόνο ένα πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-32, 54-52, 69-76.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Τόσιτς 11(1), Παπαδάκης 5, Κοψαύτης 11(2), Σιζόπουλος 10(1), Γιοβάνοβιτς 15, Καραδολάμης 5(1), Μαναβόπουλος 9(1), Σουρλής 2, Σιβορότκα, Τζουγκαράκης 1.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 11(2), Κέκελης, Ακεψιμαΐδης, Λάππας, Λαμπρόπουλος 6, Καραποστόλου 18(2), Πέτροβιτς 15(2), Τσαμάτος 5, Μπούτσι 2, Δέσπος 19.