Χάρμα οφθαλμών

Με ενέργεια, διάθεση και καθαρό μυαλό, ο Ηρακλής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο κλειστό της Δάφνης, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 87-67. Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι …

Με ενέργεια, διάθεση και καθαρό μυαλό, ο Ηρακλής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο κλειστό της Δάφνης, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 87-67. Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατόρθωσαν να πάρουν τη σημαντική και παράλληλα εύκολη νίκη, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση είχε τη θερμή συμπαράσταση 50 φίλων της ομάδας που μετέτρεψαν το γήπεδο της αθηναϊκής ομάδας σε Ιβανώφειο και στο τέλος όλοι μαζί πανηγύρισαν την επιτυχία.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Όταν η άμυνα του Ηρακλή βελτιώθηκε, το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμη πιο εύκολο. Παρά το γεγονός ότι οι διαιτητές σφύριζαν πολύ εύκολα τα φάουλ και οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν πολλές βολές, ο Ηρακλής βρήκε ρυθμό στην επίθεση.

Με τον Σωτήρη Καραποστόλου σε μεγάλη μέρα να εκτελεί έξω από τα 6,25 και με όλους τους παίκτες να βοηθούν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 15 πόντους σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 35-45, 55-70, 67-87.

ΔΑΦΝΗ (Ζαβός): Καπερώνης , Βασιλόπουλος 12 (1), Σεφερίδης 11 (3), Πέκοβιτς 16 (4), Λιανός 4, Λόλας 2, Τσούτσος 14 (2), Γιαννουλάκος 8.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Κάστλ 8 (1), Κέκελης 6 (2), Ακεψιμαΐδης, Λάππας 4, Λαμπρόπουλος 12, Καραποστόλου 20 (6), Πέτροβιτς 18 (4), Τσαμάτος 8, Μπούτσι 9 (1), Δέσπος 2.