Με άνεση το 1-0

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ηρακλής στη Μίκρα κόντρα στον Άρη, τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-20), κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα …

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ηρακλής στη Μίκρα κόντρα στον Άρη, τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-20), κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Οι κυανόλευκοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα για να κάμψουν την αντίσταση του αντιπάλου, ενώ ο Φρέντι Μπρουκς επέλεξε να αφήσει εκτός αποστολής τον Μπάρανεκ, χρησιμοποιώντας ως ξένους του Γκασπαρίνι, Κάλα, Ερέου και Κραλ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 3-5, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κάνοντας το 10-7 χάρη κυρίως στο μπλοκ, με τον Γιώργο Οικονομίδη να παίρνει τάιμ-άουτ. Με άσσο ο Κράβαρικ αύξησε την διαφορά (12-8), ο Ηρακλής έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-9, νέο λάθος των κίτρινων σημείωσε το 17-9.

Στο 19-10 ο Γιώργος Οικονομίδης πήρε νέο τάιμ-άουτ, με τους κυανόλευκους πάντως να συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς και να διαμορφώνουν εύκολα το 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-4, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (6-6), ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Ο Άρης πέρασε μπροστά με 8-9, ο Κραλ με μπλοκ έκανε το 10-9, ο Κάλα με άσσο αύξησε την διαφορά (12-10), για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο ο Σαρικείσολγου σε 15-15.

Ο Κράβαρικ πέτυχε το 16-15, το λάθος του Κοβάσεβιτς έκανε το 17-15, ενώ στο 21-18 ο Γιώργος Οικονομίδης πήρε τάιμ-άουτ. Ο Γκασπαρίνι με μπλοκ σημείωσε το 22-18, στο 23-19 ο προπονητής του Άρη πήρε νέο τάιμ-άουτ, για να ολοκληρωθεί το σετ λίγο αργότερα με 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-2 χάρη και στον άσσο του Κάλα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7, με τον Γκασπαρίνι να κάνει το 8-7. Στο 14-13 ο Γιώργος Οικονομίδης πήρε τάιμ-άουτ, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 16-14, ενώ στο 20-17 ο προπονητής του Άρη πήρε νέο τάιμ-άουτ. Ο Γκασπαρίνι αύξησε τη διαφορά (21-17), ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ στο 21-18, με τον Ηρακλή να φτάνει στο 25-20.

Ηρακλής (Μπρουκς): Κάλα 14 (10/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 43% άριστες), Ερέου 4 (3/11 επ., 79% υπ. – 68% άριστες), Κράβαρικ 7 (5/6 επ., 1 άσο), Κραλ 10 (8/9 επ. 2 μπλοκ), , Προύσαλης 3, Γκασπαρίνι 11 (8/12 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 100% υπ. – 50% άριστες, Εφραιμίδης , Κανέλλος.
Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 9 (9/16 επ., 81% υπ. – 56% άριστες), Τερζής, Πετρέας 5 (5/7 επ.), Κιόσης 3 (3/5 επ.), Μιλιβόγιεβιτς 7 (6/13 επ., 63% υπ. – 44% άριστες), Ρουμελιώτης 12 (11/25 επ.,)/ Σάμαρτζιτς-λ 65% υπ. – 47% άριστες, Τακουρίδης 3, Τζελάτης, Σαρικεϊσογλου 1