Δώρο γενεθλίων στον Γιόζεφ (video)

Σπουδαία νίκη του Ηρακλή στο Παγκρήτιο, ανήμερα των 58ων γενεθλίων του Γιόζεφ Μπουμπένκο. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 3-1, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ και ουσιαστικά εξασφάλισαν …

Σπουδαία νίκη του Ηρακλή στο Παγκρήτιο, ανήμερα των 58ων γενεθλίων του Γιόζεφ Μπουμπένκο. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 3-1, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ και ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα και την επόμενη περίοδο.

Κακός ο Ηρακλής στο πρώτο ημίωρο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με εξαιρετικό γκολ του Λεάλ, αλλά έφερε το παιχνίδι στα ίσια με αυτογκόλ του Μπούντιμιρ. Παίζοντας έξυπνα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη μεγάλη νίκη, με γκολάρα του Γιάκομπ και παλικαρίσιο γκολ του Παπαζαχαρία.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

5′ Ο Φραγκουλάκης επιχειρεί σέντρα-σουτ, η μπάλα καταλήγει άουτ.

7′ Κομπαγιάσι και Γιαννούλης παίζουν το 1-2, ο τελευταίος γυρίζει τη μπάλα στο πέναλτι, αλλά το σουτ του Κονέ καταλήγει άουτ.

9′ Σουτ του Ρομάνου, λίγο άουτ.

10′ Φάουλ του Κομπαγιάσι από μακρινή θέση, λίγο άουτ.

15′ ΓΚΟΛ: Ο Ρομάνο επιχείρει σέντρα, ο Λεάλ προλαβαίνει τον Παπαζαχαρία και με εντυπωσιακό γυριστό σουτ ανοίγει το σκορ (1-0)

25′ Ο Λεάλ στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή, πλασάρει άστοχα.

29′ Ο Λεάλ αποφεύγει τον Κατσαμπή, γυρίζει τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Μπούντιμιρ με προβολή στέλνει τη μπάλα άουτ.

37′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κομπαγιάσι, η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Μπούντιμιρ και καταλήγει στα δίχτυα.

39′ Σουτ του Κονέ, η μπάλα άουτ.

43′ Σέντρα του Ρουμπάκη, ο Μπούντιμιρ επιχειρεί γυριστό σουτ με τους Λέκι και Κατσαμπή να τον παρακολουθούν, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

48′ Γυριστό σουτ του Ρομάνο, στην αγκαλιά του Φερνάντες.

50′ Ο Γιάκομπ πασάρει στον Κομπαγιάσι, ο Ιάπωνας προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

53΄Κόρνερ του Ρομάνο, κεφαλιά του Χίμπλιγκερ, ο Ηλιάδης απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

63΄Στρώνει ο Μπούντιμιρ στον Λεάλ, σουτ του τελευταίου, άουτ.

66′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Βικτοράς Γιάκομπ “χορεύει” τους Χίμπλιγκερ και Γελαδάρη και απέναντι από τον Δασκαλάκη πλασάρει σωστά.

75′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Δασκαλάκης δύο φορές σταμάτησε τον Ηλιάδη σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

76′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Σέντρα του Μπαλάφα, ο Μπούντιμιρ πλασάρει άουτ.

86′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Φάουλ του Μάρα, κεφαλιά του Παπαζαχαρία και 1-3.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλιγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι (82′ Κοιλιάρας), Ρομάνο, Φραγκουλάκης (55′ Ορφανός), Μπέτο (67′ Μπαλάφας), Λεάλ, Μπούντιμιρ.
Στον πάγκο: Αθανασίου, Καρέλης, Βερπακόφσκις, Κορδονούρης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπουμπένκο): Φερνάντες, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Λέκι, Γιαννούλης, Καρλίνιος, Ηλιάδης, Πίτου (78′ Μιλάνο), Κομπαγιάσι (69′ Μάρα), Κόνε (88′ Σαρακατσάνος), Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Μπαντής, Ιωαννίδης, Γιάντσης, Κατσικάς, Σαρακατσάνος.