Νικηφόρο πέρασμα από τον Υμηττό

Ευθύς εξ’αρχής ο αγώνας στον Υμηττό ήταν δύσκολος. Ο Ηρακλής χρειαζόταν τη νίκη και την πήρε απέναντι στον Αμύντα. Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν στις εκτός έδρας …

Ευθύς εξ’αρχής ο αγώνας στον Υμηττό ήταν δύσκολος. Ο Ηρακλής χρειαζόταν τη νίκη και την πήρε απέναντι στον Αμύντα. Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν στις εκτός έδρας επιτυχίες, επικρατώντας με 69-65 απέναντι σε μια σκληρή ομάδα.

Το συγκρότημα του Λευτέρη Κακιούση είχε την ουσία κι αυτό είναι που κρατά από το παιχνίδι αυτό. Κρατώντας τα ηνία στο σκορ από την αρχή, έπαιρνε διαφορές, αλλά δεν κατόρθωνε να της διατηρήσει έως το τέλος. Με νύχια και με δόντια όμως, πήρε τους δύο υπερπολύτιμους πόντους και συνεχίζει να διατηρεί τη διαφορά από τους διώκτες του.

Οι κυανόλευκοι άρχισαν πολύ δυνατά τον αγώνα, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Έτσι, από νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ, έφτασαν να προηγούνται με 9-17 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-24. Η απόδοσή τους όμως, έπεσε, με το μεγαλύτερο πρόβλημα να είναι στον αμυντικό τομέα.

Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Αμύντα που ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι και τους τέσσερις στο τέλος του ημιχρόνου (32-36).
Το καλό του πρόσωπο έδειξε ο Ηρακλής στην τρίτη περίοδο, με όπλο και πάλι την άμυνα, αφού κράτησε τους αντιπάλους του μακριά από τη ρακέτα του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ανέβασε το δείκτη της διαφοράς περίπου στους 10 πόντους και το δεκάλεπτο έληξε με 44-52.

Η τελευταία περίοδος έγινε και πάλι ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να αντεπιτίθενται και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής τον Ηρακλή, που ωστόσο διατήρησε τα ηνία στο σκορ και κατάφερε να φύγει νικητής από μια δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 32-36, 44-52, 65-69.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Σορώτος): Γιανναλέτσος 17, Ζούπας 15(2), Παγώνης 10(1), Σαμοθράκης 5(1), Μούκας 5(1), Μπούτρος 3, Αγγελόπουλος 4, Λαζαρίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καραποστόλου 16 (3), Κέκελης, Πέτροβιτς 12(2), Λάππας, Λαμπρόπουλος 12, Καστλ 10(2), Τσαμάτος 11, Δέσπος 6, Μπούτσι 2,