Ήττα στο Ανατόλια, σοκ με Τοτσίδου

Άτυχη στάθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή στο γήπεδο του Ανατόλια. Οι κυανόλευκες ηττήθηκαν με 3-1 σετ (25-21, 16-25, 25-15, 25-19) για την 21η …

Άτυχη στάθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή στο γήπεδο του Ανατόλια. Οι κυανόλευκες ηττήθηκαν με 3-1 σετ (25-21, 16-25, 25-15, 25-19) για την 21η αγωνιστική της Α1, αλλά το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Τοτσίδου.

Το γόνατο της ακραίας των κυανόλευκων γύρισε στο 5-10 του δεύτερου σετ και πλέον αναμένεται η οριστική διάγνωση για τη σοβαρότητα της κατάστασης της.

Στη βασική εξάδα του Ηρακλή ξεκίνησε η Δαουλτζόγλου αντί της Κυριακίδου που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στο χέρι, ενώ ο Θανάσης Στράντζαλης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις αθλήτριες που προέρχονται από τον πάγκο.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-6 χάρη και στους τέσσερις άσσους της Ράονιτς, έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 5-8, αλλά η Τικταπανίδου ισοφάρισε με δύο σερί άσσους σε 8-8.

Ακολούθησε μπλοκ (9-8) και πόντος της Μιγιάτοβιτς (10-8), αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να πάρει τάιμ-άουτ.
Στο 11-10 οι Μπερμπέρογλου και Λεωνιδάκη μπήκαν στις θέσεις των Ράονιτς και Λιουλένοβα αντίστοιχα, το Ανατόλια ξέφυγε ακόμα περισσότερο (16-11), με τις αλλαγές να κλείνουν στο 17-12.

Οι κυανόλευκες μείωσαν σε 17-15, οι γηπεδούχοι όμως έκαναν το 19-15 με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ. Στο 20-16 η Λαζαρίδου μπήκε αντί της Μπάρνακ, ενώ η Λιουλένοβα με άσσο μείωσε σε 22-20. Ακολούθησε όμως το 25-21, με το Ανατόλια να κάνει το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-3 χάρη και στους δύο άσσους της Ράονιτς, η διαφορά αυξήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ (2-8), ενώ με μπλοκ η Λιουλένοβα σημείωσε το 2-9. Στο 5-10 η Τοτσίδου τραυματίστηκε στο γόνατο του αριστερού της ποδιού, σε μία προσπάθεια επίθεσης, ενώ στη συνέχεια οι κυανόλευκες ξέφυγαν με 8-16.

Με τη Λαζαρίδου αντί της Τοτσίδου στην εξάδα οι φιλοξενούμενες δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 16-25 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ το Ανατόλια προηγήθηκε με 5-2 και 8-4 λόγω των προβλημάτων στην υποδοχή, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στο 12-6, με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-7, ο προπονητής του Ηρακλή έκανε αρκετές αλλαγές και το Ανατόλια έφτασε στο 25-15.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-6, οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν αρχικά σε 8-8 και εν συνεχεία πέρασαν μπροστά με 11-9, αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να πάρει τάιμ-άουτ.

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (13-9), οι κυανόλευκες μείωσαν σε 14-13, όμως ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στην Μπάρνακ (16-13), απόφαση για την οποία διαμαρτυρήθηκε ο Θανάσης Στράντζαλης.

Το Ανατόλια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ηρακλή κάνοντας το 18-14, η Γιάκομπ με άσσο μείωσε σε 18-16, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 22-17. Διαφορά που το Ανατόλια διατήρησε μέχρι τέλους, διαμορφώνοντας το 25-19.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Κοκκίνου): Βουτσά 3π. (1 άσος, 2 μπλοκ), Καμάρα 16.5 (6 άσοι, 10/23 επ., 0.5 μπλοκ), Γεωργακοπούλου 5.5 (4/7 επ., 1.5 μπλοκ, 1 άσος), Γιάνεβα 14.5 (9/17 επ., 2.5 μπλοκ, 3 άσοι), Τικταπανίδου 14.5 (2 μπλοκ, 11/23 επ., 1.5 άσος), Μιγιάτοβιτς 13 (1 άσοι, 11/17 επ., 1 μπλοκ) Τριστανίδου (λ.-54% υπ.) / Χιντά.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 5π. (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπάρνακ 13 (11/22 επ., 67% υπ., 2 μπλοκ), Λιουλένοβα 6 (1 άσος, 4/10 επ., 1 μπλοκ), Ράονιτς 8 (6 άσοι, 2/5 επ.), Γιακούμπ 10 (8/12 επ., 2 άσοι), Δαουτζόγλου, Αναγνώστου (λ- 57% υπ.) / Λεωνιδάκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Λαζαρίζου 4 (3/8 επ., 1 άσος), Μπερμπέρογλου 1 (1/1 επ.), Κελεσίδου.