Παίζει με τη φωτιά

Την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του γνώρισε ο Ηρακλής. Με κάκιστη αμυντική λειτουργία, οι κυανόλευκοι έχασαν με 102-97 από τη Νήαρ Ήστ στο πλαίσιο …

Την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του γνώρισε ο Ηρακλής. Με κάκιστη αμυντική λειτουργία, οι κυανόλευκοι έχασαν με 102-97 από τη Νήαρ Ήστ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και περιμένουν τα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας ώστε να γνωρίζουν τη διαφορά από τους διώκτες τους.

Ο αγώνας αν και πολύ σημαντικός για τις δύο ομάδες, «άνοιξε» μετά τη δεύτερη περίοδο. οι άμυνες και των δύο αντιπάλων είχαν σοβαρά προβλήματα. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε όμως να εκμεταλλευτεί το γεγονός αυτό, αφού δεν μπορούσε να σταματήσει τα όπλα του αντιπάλου.

Παρότι έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 70-73, στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατόρθωσε να διορθώσει τα αμυντικά κενά. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 97-91 στο τελευταίο λεπτό και αναγκαστικά ο αγώνας πήγε στις βολές. Ο Ηρακλής μείωσε σε 100-96, στη συνέχεια ο Μίχαλος έχασε δύο βολές αλλά στην επίθεσή τους οι κυανόλευκοι έκαναν άσχημη επιλογή με τον Καστλ να σουτάρει από τα οκτώ μέτρα και να αστοχεί, χάνοντας ουσιαστικά την ευκαιρία να ξαναβάλει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 13/26 τρίποντα, ενώ ο Μίχαλος είχε 28 πόντους με 12 ασίστ, ενώ από τον Ηρακλή ο Πέτροβιτς είχε 29 πόντους και ο Καραποστόλου 25.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 53-47, 70-73, 102-97.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Βαβάτσικος, Πανάρας 9(1), Παππάς, Μίχαλος 28(5), Κόκκαλης 17(3), Κούνας 13(1), Κουτρούλιας 13(1), Μαχαίρας 5, Γκρούντμπεργκ 17(3), Ζούκας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 17(3), Κέκελης, Καμπερίδης, Λαμπρόπουλος 6, Λάππας 3, Καραποστόλου 25(5), Πέτροβιτς 29(2), Τσαμάτος 8, Μπούτσι 1, Δέσπος 8.