Επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο τα είχε όλα. Μεγάλο σκορ, ωραίο θέαμα, λίγο σασπένς, αλλά δεν είχε κόσμο. Ο Ηρακλής κέρδισε τον Ερμή Λαγκαδά με 94-72, …

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο τα είχε όλα. Μεγάλο σκορ, ωραίο θέαμα, λίγο σασπένς, αλλά δεν είχε κόσμο. Ο Ηρακλής κέρδισε τον Ερμή Λαγκαδά με 94-72, αφού σοβαρεύτηκε στην τρίτη περίοδο κι έκανε τα – θεωρητικά – δύσκολα, εύκολα.

Οι κυανόλευκοι με επιθετικό πλουραλισμό και με τους γνωστούς αυτοματισμούς τους, με την περιφέρεια να κάνει εξαιρετική δουλειά, κέρδισαν την ομάδα του Λαγκαδά και πήραν δύναμη ενόψει της συνέχειας.

Να σημειωθεί πως το παρών στις εξέδρες του Ιβανωφείου έδωσε και ο Γιώργος Γαλανός, για πρώτη φορά με την ημέρα που ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από το κυανόλευκο μπάσκετ.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, που δε δέχθηκαν πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-0, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλό τους. Ο εκνευρισμός των φιλοξενούμενων μετατράπηκε σε… τεχνικές ποινές, αφού δέχθηκαν δύο ως το τέλος του δεκαλέπτου και αποβλήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του Ερμή, Βασίλης Πρασσάς.

Το σκορ μάλιστα έφτασε μέχρι και το 22-8, δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 22-11. Ο Ηρακλής επανέφερε τη διαφορά στο +14 (25-11) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν. «Έτρεξαν» ένα σερί 0-11 και μείωσαν σε 25-22 στο 15΄. Έως το τέλος του ημιχρόνου, ο Ηρακλής διατήρησε ένα ισχνό προβάδισμα (έφτασε μέχρι και το 35-28), αλλά ο Ερμής μπήκε για τα καλά στον αγώνα, μειώνοντας λίγο πριν το τέλος με 38-37 και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-37.

Με πρωτεργάτη τον Σωτήρη Καραποστόλου ο Ηρακλής έκανε το ξέσπασμά του. Ο Λαρισαίος φόργουορντ με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα πήρε πάνω του τους κυανόλευκους και το σκορ από 43-39, έγινε 57-42 στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχα αποκτήσει πλέον τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 72-52. Η διαφορά έφτασε και το +25 (81-56) στο 35΄, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-37, 72-52, 94-72.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 5 (1), Κέκελης 9 (3), Καμπερίδης 4, Ακεψιμαΐδης 2, Λαμπρόπουλος 10, Λάππας 8 (2), Καραποστόλου 22 (6), Τσαμάτος 8, Πέτροβιτς 12 (1), Μπούτσι 7, Δέσπος 7.
ΕΡΜΗΣ Λ. (Αγγέλης): Αντωνιάδης 2, Μπεχλιβάνης 3 (1), Στέφοβιτς 2, Μάντιτς 26 (2), Μασλαρινός 4, Παπακωνσταντίνου 7 (1), Ράλλης 3 (1), Τσότσος 13 (1), Λούπος 10, Πλιούκας, Ευστρατίου 2, Δημητριάδης.