Νίκη παρά την κακή εμφάνιση

Μπορεί να μη βρέθηκε σε καλή μέρα και να έμεινε πίσω με 13-9 και 14-11 στο τάι-μπρέικ, όμως η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή κατάφερε …

Μπορεί να μη βρέθηκε σε καλή μέρα και να έμεινε πίσω με 13-9 και 14-11 στο τάι-μπρέικ, όμως η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή κατάφερε να νικήσει στα Βασιλικά τον Άρη με 2-3 σετ (25-20, 13-25, 18-25, 25-18, 14-16), για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Οι κυανόλευκες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και θα μπορούσαν να κατακτήσουν τρεις βαθμούς, όμως κρατούν τους δύο και πλέον στρέφονται στο παιχνίδι κυπέλλου με τον ίδιο αντίπαλο την Τετάρτη (3/3) στο Κατσάνειο για την πρόκριση στο Final Four του Ρεθύμνου.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 3-9, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-9 και 7-10 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην υποδοχή. Η Κυριακίδου σημείωσε το 8-12, όμως ένας άσσος από τις κίτρινες αλλά και το μπλοκ έφεραν το σετ στα ίσα (13-13), αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να πάρει τάιμ-άουτ. Ακολούθησαν δύο σερί πόντοι του Ηρακλή (13-15), ο Άρης ισοφάρισε εκ νέου (15-15), με το λάθος σέρβις των γηπεδούχων να κάνει το 15-16.

Νέος άσσος του Άρη πέτυχε το 18-17, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν λίγο αργότερα με 22-18. Η μείωση σε 22-20 ανάγκασε τον Μανώλη Σκουλικάρη να πάρει τάιμ-άουτ, για να αυξήσει η ομάδα του και πάλι τη διαφορά και να φτάσει στο 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-4, ο Μανώλης Σκουλικάρης πήρε τάιμ-άουτ, ακολούθησε το 0-5, για να μειώσουν οι κίτρινες σε 3-5. Ένα νέο σερί των κυανόλευκων σημείωσε το 3-8, η Μπάρνακ πέτυχε το 4-11, με τον προπονητή του Άρη να παίρνει και πάλι τάιμ-άουτ.
Η Ράοντις με δύο συνεχόμενους άσσους αύξησε τη διαφορά (4-14), ο Ηρακλής έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 7-16 και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 13-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 4-2, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (4-4), ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Με ένα μικρό σερί οι κυανόλευκες έκαναν το 8-11, με τον Μανώλη Σκουλικάρη να παίρνει τάιμ-άουτ.

Ακολούθησε η μείωση σε 10-11, ο Ηρακλής σημείωσε το 11-14, για να γίνει στη συνέχεια το 13-14 χάρη στο μπλοκ, με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ. Κάτι που βοήθησε τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 13-16 και το 14-19 αρχικά, ενώ ξέφυγαν λίγο αργότερα με 16-23. Τίποτα δεν άλλαξε, με τον Ηρακλή να φτάνει εύκολα στο 18-25.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 4-1, η Ράονιτς με άσσο μείωσε σε 4-3, ενώ η Γιακούμπ με μπλοκ ισοφάρισε σε 5-5. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6, τα λάθη στην υποδοχή στοίχησαν στον Ηρακλή (11-7), με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ.

Οι κυανόλευκες μείωσαν σε 12-11, ο Μανώλης Σκουλικάρης πήρε τάιμ-άουτ και ο Άρης ξέφυγε εκ νέου με 16-12. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 16-14, οι γηπεδούχοι έκαναν με μπλοκ το 18-14, με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ. Η διαφορά αυξήθηκε λόγω των άστοχων επιθέσεων (23-16) και το σετ ολοκληρώθηκε με τον Άρη να το κατακτά με 25-18.

Στο τάι-μπρέικ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο με τον Ηρακλή να ξεφεύγει στο 5-7 και τον Μανώλη Σκουλικάρη να παίρνει τάιμ-άουτ. Ακολούθησε το 5-9, ο προπονητής του Άρη πήρε νέο τάιμ-άουτ, ενώ στο 7-9 ο Θανάσης Στράντζαλης έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες στις παίκτριες του. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9, ο προπονητής του Ηρακλή πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ και οι κίτρινες πέτυχαν το 13-9 χάρη και σε δύο σερί άσσους. Οι κυανόλευκες μείωσαν αρχικά σε 13-11, ισοφάρισαν σε 14-14 από 14-11 και στο τέλος κατάφεραν να διαμορφώσουν το 14-16 με μπλοκ, φτάνοντας στη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΡΗΣ (Σκουλικάρης): Λέτο 3π. (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Χρήστου 15 (12/34 επ., 3 άσοι), Στάνιτς 18 (1 άσος, 14/38 επ., 3 μπλοκ), Μιλόσεβιτς 13 (2 άσοι, 8/26 επ., 3 μπλοκ), Σταφυλίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 5 (3 μπλοκ, 1 άσος, 1/6 επ.), Διαμαντή (λ-60% υπ.) /Γεωργιάδου, Χαλιαμπάλια, Ορογολοπούλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 9π. (5/20 επ., 4 μπλοκ), Κυριακίδου 18 (12/20 επ., 2 μπλ., 5 άσοι), Μπάρνακ 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ), Λιουλένοβα 17 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Ράονιτς 7 (2 άσοι, 4/4 επ., 1 μπλοκ), Γιακούμπ 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου (λ- 64%) / Λεωνιδάκη 1 (1 μπλοκ), Λαζαρίζου, Μπερμπέρογλου, Δαουτζόγλου.