Για τέταρτη χρονιά παίζει με τη φωτιά

Τουλάχιστον δεν έχασε. Ο Ηρακλής εμφανίστηκε κατώτερων των περιστάσεων και με τον Παμπορίδη να κλείνει τα μάτια σε πέναλτι μαρς στο 88′, δεν κατάφερε να …

Τουλάχιστον δεν έχασε. Ο Ηρακλής εμφανίστηκε κατώτερων των περιστάσεων και με τον Παμπορίδη να κλείνει τα μάτια σε πέναλτι μαρς στο 88′, δεν κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση παραμονή. Αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον Λεβαδειακό και παραμένει στις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισε ο Ηρακλής με τον κορυφαίο παίκτη του, Κονέ, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ρέφερι από το Κιλκίς (πόσο ακόμη θα μας ταλαιπωρεί;) δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Αμπουμπακάρι για καθυστερήσεις (είχε πέσει στον αγωνιστικό χώρο και βγήκε με τα πόδια αντί για το αμαξίδιο), ενώ λίγο νωρίτερα για τον ίδιο ακριβώς λόγο είχε δείξει κίτρινη κάρτα στον Μουλόπουλο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μέτριος ο Ηρακλής, δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να επιβάλλει το παιχνίδι του απέναντι στον Λεβαδειακό, που είναι αρκετά καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο.

Παρόλα αυτά, οι κυανόλευκοι δημιούργησαν τρεις εξαιρετικές φάσεις για γκολ, αλλά ισάριθμες φορές ο Βαγιέχο κράτησε το μηδέν με τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Ηρακλή, αφού ο Λεβαδειακός προηγήθηκε με μακρινό σουτ του Γκονζάλες. Οι κυανόλευκοι πίεσαν, έστω και με άναρχη ανάπτυξη και πέτυχαν το γκολ, που ίσως αποδειχθεί πολύτιμο στη συνέχεια. Λίγο πριν το τέλος, ο Παμπορίδης δεν έδωσε καταφανέστατο πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Λεβαδειακού.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

10′ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Βαγιέχο να κρατάει το μηδέν, αρχικά σε γυριστό του Κονέ και στη συνέχεια σε κεφαλιά του Επστάιν.

28′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Βαγιέχο. Σέντρα του Μάρα, κεφαλιά του Γιάντση, ο Ισπανός πορτιέρο πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

35′ Σουτ του Μάρα, λίγο άουτ.

38′ Φάουλ του Κονέ, νέα μεγάλη επέμβαση του Βαγιέχο.

47′ Σουτ του Ταραλίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Φερνάντες.

50′ ΓΚΟΛ: Τρομερό σουτ του Γκονζάλες, εκτός θέσης ο Φερνάντες και… 0-1.

51′ Σέντρα Επστάιν, κεφαλιά Μάρα, άουτ.

53′ Σέντρα του Μάρτος, κεφαλιά του Γιάντση, άουτ.

61′ Σουτ του Μιλάνο, ο Βαγιέχο απομακρύνει.

81′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Φάουλ του Μάρα, αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή και ο Κονέ με σουτ ισοφαρίζει.

88′ Σουτ του Παπαζαχαρία, η μπάλα σε χέρι αμυντικού του Λεβαδειακού, ο Παμπορίδης αρνείται να στήσει τη μπάλα στα δίχτυα.

89′ Σουτ του Γκαρσία από πλάγια θέση, άουτ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπουμπένκο): Φερνάντες, Λέκι, Παπαζαχαρίας, Μάρτος (85′ Παπαστεριανός), Γιαννούλης, Ηλιάδης (75′ Κομπαγιάσι), Γκαρσία, Γιάντσης, Επστάιν (56′ Μιλάνο), Μάρα, Κονέ.
Στον πάγκο: Μπαντής, Σαρακατσάνος, Ριμόλντι, Ιωαννίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Φαράντος): Βαγιέχο, Μουλόπουλος (61′ Αλεξίου), Κόλτζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Μπεγκόνια, Ταραλίδης, Αμπουμπακάρι (64′ Μαρτορέλ), Γκονζάλες, Μπάρκογλου, Σόλα (46′ Αγκάλι).
Στον πάγκο: Καρακώστας, Σιστόν, Ντίας, Βασιλείου.

Κίτρινες: Ηλιάδης, Κονέ, Μιλάνο – Αμπουμπακάρι, Μπάρκογλου, Μπεγκόνια, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Αλεξίου, Βαγιέχο, Γκονζάλες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΜΠΟΡΙΔΗΣ (ΚΙΛΚΙΣ)

ΒΟΗΘΟΙ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΤΖΙΚΑΣ (ΑΘΗΝΩΝ), ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΦΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΠΕΙΡΑΙΩΣ)

ΤΕΤΑΡΤΟΣ: ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΑΝΤΑΛΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΑΘΕΝΟΣ (ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ)