Βαριά ήττα στην Αθήνα

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα υπέστη ο Ηρακλής στην Αθήνα από τον Ίκαρο/Έσπερο με 89-61. Το αποτέλεσμα αυτό ρίχνει τους κυανόλευκους από την πρώτη θέση, …

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα υπέστη ο Ηρακλής στην Αθήνα από τον Ίκαρο/Έσπερο με 89-61. Το αποτέλεσμα αυτό ρίχνει τους κυανόλευκους από την πρώτη θέση, αλλά τους διατηρεί στη δεύτερη με διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες. Παράλληλα, έχασε και το αβαντάζ της νίκης με 22 πόντους στον πρώτο γύρο και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα βρίσκεται κάτω από την  αθηναϊκή ομάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν από την αρχή άσχημη, καθώς ο Φώτης Λαμπρόπουλος αποχώρησε νωρίς τραυματίας από το παρκέ, λόγω διαστρέμματος. Ο Γιάννης Λάππας αγωνίστηκε παρότι ήταν κι αυτός τραυματίας. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, που ωστόσο στο 14΄ έφτασε και στο 36-24. Γρήγορα οι κυανόλευκοι μάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 46-43 λίγο πριν το ημίχρονο. Ως το 25΄ οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ (55-49), αλλά κάπου εκεί ο Ηρακλής έμεινε πολύ πίσω με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 71-54. Οι κυανόλευκοι δεν είχαν απάντηση στην επίθεση του Ίκαρου/Έσπερου και η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει, ενώ λίγο πριν το τέλος έφτασε τους 29 (88-59).

Τα δεκάλεπτα: 22-21 48-43, 71-54, 89-61.

ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΟΣ (Λυκογιάννης): Λάκσα 5 (1), Μάρτζος 6 (2), Φαλέκας 11 (1), Καράμπουλας 6 (1), Καρασταμάτης 2,, Λιούις 15 (1), Κερασοβίτης 7, Τζιάλλας 5, Κατιάκος 4, Κατούφας 12, Πετροδημόπουλος 16.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 9 (2), Κέκελης, Καμπερίδης 5 (1),  Ακεψιμαϊδης, Λαμπρόπουλος 3, Λάππας 5, Καραποστόλου, Πέτροβιτς 14 (2),  Μπούτσι 5 (1), Δέσπος 20.