Αυτός δεν είναι Ηρακλής

Ακόμα μία ήττα, ακόμα μία κακή εμφάνιση με πολλά «πειράματα». Αυτός ο Ηρακλής που αντιμετώπισε την ΕΑ Πατρών στη Μίκρα για την 19η αγωνιστική της …

Ακόμα μία ήττα, ακόμα μία κακή εμφάνιση με πολλά «πειράματα». Αυτός ο Ηρακλής που αντιμετώπισε την ΕΑ Πατρών στη Μίκρα για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών δεν μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα. Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν με 1-3 σετ (23-25, 26-24, 25-27, 20-25) και προβλημάτισαν εκ νέου τους φιλάθλους τους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Για τέταρτο παιχνίδι φέτος ο Γηραιός παρουσιάστηκε με διαφορετικό διαγώνιο, με τον Φρέντι Μπρουκς να επιλέγει αυτή τη φορά τον Μπάρανεκ στη θέση του Γκασπαρίνι που έμεινε εκτός αποστολής. Από το δεύτερο σετ και μετά μάλιστα οι Κανέλλος και Γκόρτσιανουκ αγωνίστηκαν στις θέσεις των Κράβαρικ και Κάλα αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην υποδοχή και προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 1-3 και 6-8, ενώ η άστοχη επίθεση του Ερέου αύξησε τη διαφορά (6-9). Ο Προύσαλης με άσσο μείωσε σε 10-11, όμως οι Πατρινοί ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ (11-14), με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ.

Το λάθος του Κάλα έκανε το 11-15, ο Εφραιμίδης πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Κουβανού και ο Ριβέρα σημείωσε το 11-16. Οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 13-16, όμως το μπλοκ στον Ερέου έκανε το 13-18, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει το δεύτερο του τάιμ-άουτ.

Ο άσσος του Μπάρανεκ μείωσε σε 15-18, ο Γκόρτσιανουκ πέρασε στη θέση του Ερέου και ο Κάλα σε αυτή του Εφραιμίδη, ενώ ακολούθησε το 17-19 με τον Γιώργο  Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ.

Ο Ερέου επέστρεψε στο παιχνίδι, τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν το 19-23 για την ΕΑΠ, όμως με το μπλοκ ο Ηρακλής μείωσε σε 21-23, με τον Γιώργο Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Κάλα πέτυχε το 22-24, το μπλοκ σημείωσε το 23-24, αλλά ο Γιορντάνοφ διαμόρφωσε το 23-25.

Το κακό ξεκίνημα του Ηρακλή έφερε την ΕΑΠ μπροστά με 0-4 στο δεύτερο σετ και τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει νωρίς τάιμ-άουτ. Με μπλοκ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-4, ο Ερέου έκανε το 5-6, ο Κάλα ισοφάρισε (6-6), όμως το μπλοκ έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 6-8.

Με νέο μπλοκ οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 8-8, ο Ριβέρα με άσσο πέτυχε το 9-11 για να ισοφαρίσει με μονό μπλοκ ο Μπάρανεκ. Ο Τσέχος με δύο συνεχόμενους άσσους αύξησε τη διαφορά (15-13), ο Προύσαλης έκανε το 16-14, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 17-18, με τον άσσο του Ζέκοφ και το μπλοκ. Ακολούθησε η αντίδραση των γηπεδούχων (20-18), ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, αλλά με το μπλοκ οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 20-20.
Χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα οι κυανόλευκοι κατάφεραν να φτάσουν στο 22-20, η κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκεθ έφερε το 23-21 για τον Ηρακλή, με τον Γιώργο Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Το λάθος του Αρμενάκη στο σέρβις σημείωσε το 24-22, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τη μείωση στο 24-23, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε (24-24), ο Κανέλλος πέρασε στη θέση του Κράβαρικ (25-24), ενώ ο Ερέου με άσσο διαμόρφωσε το 26-24.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Χριστόπουλο (1-0), η ΕΑΠ πέρασε μπροστά με 1-4, 3-6 και 5-8, με άσσο ο Ζέκοφ αύξησε τη διαφορά (5-9), ενώ με μπλοκ έκανε το 6-11.

Ο Γκόρτσιανουκ πέρασε στη θέση του Κάλα (ο Κανέλλος παρέμεινε βασικός αντί του Κράβαρικ), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-12, ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ και ο Μπάρανεκ με άσσο σημείωσε το 12-13.
Με μπλοκ οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 15-15, ο Γιορντάνοφ πέτυχε το 15-16, ενώ με το πείσμα του ο Ηρακλής πέρασε εκ νέου μπροστά με 19-18. Το λάθος του Ροντρίγκεθ έκανε το 21-19, με μπλοκ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 22-19, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-21, αλλά ο Ερέου σημείωσε το 23-21.

Με νέο μπλοκ η ΕΑΠ ισοφάρισε σε 23-23, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, το λάθος του Γκόρτσιανουκ έκανε το 23-24 και οι Πατρινοί έφτασαν στο 25-27 με τον πόντο του Ροντρίγκεθ.

Στο τέταρτο σετ η ΕΑ Πατρών προηγήθηκε με 2-4 (παρέμεινε βασικός ο Γκόρτσιανουκ αντί του Κάλα), η ισοφάριση για τον Ηρακλή ήρθε στο 7-7, όμως οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9-11 και 10-13, με τον Φρέντι Μπρουκς  να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι μελανόλευκοι έκαναν το 10-14, έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 11-16, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-17, αλλά η ΕΑΠ ξέφυγε εκ νέου με 15-20, αναγκάζοντας τον Φρέντι Μπρουκς να πάρει τάιμ-άουτ.

Στο 19-22 ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, όμως τίποτα δεν άλλαξε για τον Ηρακλή, αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 20-25.

Ηρακλής (Μπρουκς): Κάλα 6 (6/13 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μπάρανεκ 18 (13/28 επ., 4 άσοι), Κράβαρικ, Κραλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Προύσαλης 2, Ερέου 14 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες), / Μπαμπαλιούτας-λ 70% υπ. – 65% άριστες), Γκόρτσανιουκ 6 (6/12 επ., 75% υπ. – 69% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κανέλλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης.

ΕΑΠ Λουξ (Χριστόπουλος): Ριβέρα 7 (5/12 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 54% άριστες), Κόβατς 13 (6/11 επ., 7 μπλοκ), Ζέκοφ 5 (2 μπλοκ, 2 άσοι), Κίτσιος 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 31 (28/43 επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκεθ 9 (9/26 επ., 72% υπ. – 56% άριστες) / Γκαράς -λ 67% υπ. – 43% άριστες, Αρμενάκης 1, Πέτρογλου.