Υγιεινός περίπατος στο Ιβανώφειο

Κρίμα που το σημερινό παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών. Ο Ηρακλής έδωσε άλλη μια παράσταση, προσφέροντας ουσία και πολύ θέαμα, αλλά μόνο ελάχιστοι τυχεροί είχαν …

Κρίμα που το σημερινό παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών. Ο Ηρακλής έδωσε άλλη μια παράσταση, προσφέροντας ουσία και πολύ θέαμα, αλλά μόνο ελάχιστοι τυχεροί είχαν την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν.

Το τελικό 87-63 απεικονίζει τα όσα έγιναν σήμερα το απόγευμα στο Ιβανώφειο, με τους κυανόλευκους να επιστρέφουν με εμφατικό τρόπο στις νίκες.
Για άλλη μια φορά, οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση έδειξαν τρομερή διάθεση κι αρχίζοντας από την άμυνα, κυριάρχησαν στο γήπεδο. Εκτός από τους δύο βαθμούς, που είναι η ουσία, το γρήγορο τέμπο των γηπεδούχων, έφερε κι αρκετές όμορφες φάσεις.

Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο τα βρήκε σκούρα ο Ηρακλής. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και κράτησαν για λίγο όμως, τα ηνία στο σκορ. Σταδιακά, η άμυνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε, τα σουτ έβρισκαν στόχο και το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-19, με τον Ηρακλή να ανεβάζει ακόμη περισσότερο στροφές. Κύριο χαρακτηριστικό ήταν η πίεση στην άμυνα, που έφερε κλεψίματα ή άστοχα σουτ των παικτών του Περάματος και πολλούς αιφνιδιασμούς, με τους γηπεδούχους να έχουν στο πρώτο ημίχρονο 8/10 και εννέα ασίστ. Παράλληλα, σε «σετ» παιχνίδι οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση βρήκαν ελεύθερα σουτ και δύσκολα αστοχούσαν. Έτσι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 47-36.

Η κυριαρχία του Ηρακλή συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, η διαφορά που χωρίζει άλλωστε τις δύο ομάδες είναι μεγάλη. Με όπλο την άμυνα, που συνέχισε να είναι πιεστική, οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση έριξαν ταχύτητα και μοιραία η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε, με πλουραλισμό στην επίθεση και με τους παίκτες να μοιράζονται το χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 67-48, 87-63.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 9 (1), Κέκελης 3 (1), Καμπερίδης 7, Ακεψεμαϊδης, Λαμπρόπουλος 16, Λάππας 12 (2), Ακτύπης 5, Καραποστόλου, Πέτροβιτς 11 (1), Πεταλωτής, Μπούτσι 12 (2), Δέσπος 12.
ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Μαϊστόροβιτς 17, Δασκαλούδης 2, Αμάτο 2, Τσαρουχάς, Σολωμός 5, Κλήμης, Λιακόπουλος 17 (1), Κυπριτζόγλου 3 (1), Τραφαλής 2, Καραλής, Σκούταρης 10 (2), Γριμπαβιώτης 5.