Κέρδισαν σεβασμό και χειροκρότημα

Η νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν ήρθε, αλλά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή έδειξε και στο συγκεκριμένο παιχνίδι ότι μπορεί να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα …

Η νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν ήρθε, αλλά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή έδειξε και στο συγκεκριμένο παιχνίδι ότι μπορεί να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα από την 3η θέση στην οποία βρίσκεται. Οι κυανόλευκες ηττήθηκαν με 2-3 σετ (25-19, 17-25, 25-20, 16-25, 13-15), για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο γεμάτο Κατσάνειο.

Οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη πλήρωσαν τα λάθη τους και δεν κατάφεραν να πετύχουν μία μεγάλη νίκη, παρά το ότι προηγήθηκαν με 2-1 σετ αλλά και 8-3 στο τάι-μπρέικ.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 5-0 χάρη στον άσσο της Ράονιτς και το μπλοκ, ενώ η Μπάρνακ με νέο άσσο αύξησε τη διαφορά (7-1). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 14-11, ο Θανάσης Στράντζαλης πήρε τάιμ-άουτ και αυτό βοήθησε στο να συνεχίσουν οι παίκτριες του με τον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο 25-19.

Τελείως διαφορετική ήταν η εξέλιξη του δεύτερου σετ, καθώς ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην ισοφάριση. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 0-4, η Μπάρνακ μείωσε με άσσο σε 3-4, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Ντουμιτρέσκου σημείωσε το 7-11. Η διαφορά αυξήθηκε λίγο αργότερα (7-16), με τις κυανόλευκες να προσπαθούν να μειώσουν και να κάνουν το 15-18 χάρη και στο μπλοκ. Τα λάθη συνεχίστηκαν όμως και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 17-25.

Το τρίτο σετ είχε εξέλιξη ανάλογη με το πρώτο, καθώς ο Ηρακλής ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, έφτασε στο 21-12, με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει στο τέλος να χάνει με 25-20.

Η ψυχολογία των γηπεδούχων ανέβηκε από το 2-1 αλλά στο τέταρτο σετ δεν το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν με 16-25, ενώ στο τάι-μπρέικ ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 8-3.

Οι πράσινες μείωσαν σε 9-7, ο Θανάσης Στράντζαλης πήρε τάιμ άουτ αλλά ακολούθησε η ισοφάριση στο 11-11. Η Λιουλένοβα πέτυχε το 12-11, λάθος των φιλοξενούμενων έκανε το 13-11, όμως οι κυανόλευκες δεν συνέχισαν ανάλογα και στο 13-13 ο Θανάσης Στράντζαλης πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ. Νέα λάθη στην υποδοχή στοίχησαν, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο τελικό 13-15 και τη νίκη με 2-3 σετ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 8π. (6/22 επ., 2 μπλοκ), Κυριακίδου 6 (5/11 επ., 1 άσος), Μπάρνακ 21 (3 άσοι, 17/39 επ.,1 μπλοκ), Λιουλένοβα 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Ράονιτς 11 (6 άσοι, 5 μπλοκ), Γιακούμπ 14 (2 άσοι, 5/12 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου (λ- 68%), Λαζαρίζου, Μπερμπέρογλου, Λεωνιδάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Κουτουξίδου 1π. (1 άσος), Ντουμιτρέσκου 22 (3 άσοι, 17/37 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 17 (2 άσοι, 13/35 επ., 2 μπλ.), Τομάσεβιτς 9 (6/12 επ., 1 άσος, 2 μπλ.), Τζανακάκη 12 ( 2 άσοι, 6/13 επ., 4 μπλ.), Χατζηνικολάου 14 (7/12 επ., 4 μπλ., 3 άσοι), Μυλωνά (λ- 58%), Σαπαράφσκα, Παπαγεωργίου 4 (4/7 επ). Χατζηνίκου 4 (2 μπλ., 1 άσος, 1/4επ.), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ).