Ηρακλής για… τελικό

Το παιχνίδι κυπέλλου με τον Άρη ήταν δίχως αύριο και οι παίκτες του Ηρακλή έδειξαν στη δύσκολη στιγμή δυνατοί για το καλύτερο. Οι κυανόλευκοι νίκησαν …

Το παιχνίδι κυπέλλου με τον Άρη ήταν δίχως αύριο και οι παίκτες του Ηρακλή έδειξαν στη δύσκολη στιγμή δυνατοί για το καλύτερο. Οι κυανόλευκοι νίκησαν στα Βασιλικά με 0-3 σετ (24-26, 23-25, 21-25) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του θεσμού, περιμένοντας πλέον την κλήρωση της Πέμπτης (12/2, 12.00) για να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Βελτιωμένοι σε σχέση με το παιχνίδι στη Γλυφάδα και ξεπερνώντας τα προβλήματα που προέκυψαν, οι παίκτες του Φρέντι Μπρουκς έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση ενός από τους φετινούς τους στόχους.

Συγκινητική ήταν η προσπάθεια του Κώστα Προύσαλη, ο οποίος την προηγούμενη μέρα νοσηλεύτηκε στον Κυανό Σταυρό λόγω γαστρεντερίτιδας, λίγο πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση υπέστη λουμπάγκο, αλλά παρόλα αυτά αγωνίστηκε κανονικά και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Πρόβλημα πριν την αναμέτρηση αντιμετώπισε και ο Αντρέι Κράβαρικ με το γόνατο του, χωρίς όμως να τον εμποδίσει να αγωνιστεί.

Τα σέρβις του αρχηγού σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και η ομαδική προσπάθεια έδωσαν την πρόκριση στον Γηραιό, που περιμένει πλέον την κλήρωση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο σετ χάρη και στον άσσο του Κοβάσεβιτς, οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 6-5 με το μπλοκ του Κράβαρικ, όμως οι κίτρινοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-5.

Με άσσο ο Κραλ μείωσε σε 11-10, ο Μιλιβόγιεβιτς με τον ίδιο τρόπο σημείωσε το 14-11, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-13. Το σερί του Γηραιού συνεχίστηκε με τον Κάλα και το μπλοκ (15-17), ο Γιώργος Οικονομίδης πήρε τάιμ-άουτ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με μπλοκ σε 17-17 όμως οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου (17-19), με τον προπονητή του Άρη να ζητά το δεύτερο του τάιμ-άουτ.

Ο Κοβάσεβιτς ισοφάρισε με άσσο (19-19), ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, οι δύο ομάδες συνέχισαν με πολλά λάθη στο σέρβις (24-23), με τον Κράβαρικ να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή του αντιπάλου και με άσσο να διαμορφώνει το 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 4-1, ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Κάλα (4-4), για να περάσει μπροστά με 5-8 χάρη στα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση. Με άσσο ο Κραλ αύξησε τη διαφορά (6-10), οι κίτρινοι μείωσαν σε 8-10 αρχικά και 11-12 στη συνέχεια με τον άσσο του Κοβάσεβιτς, για να ακολουθήσει η ισοφάριση με το λάθος του Γκασπαρίνι (12-12).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (15-16), ο Γκασπαρίνι δυσκόλεψε την υποδοχή του Άρη (16-18), ενώ το μπλοκ του Κράβαρικ αύξησε τη διαφορά (17-20), με τον Γιώργο Οικονομίδη να παίρνει τάιμ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-21, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, ενώ ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε με άσσο σε 22-22. Ο Κραλ πέτυχε το 23-24, ο Ρουμελιώτης έκανε λάθος στην επίθεση και έτσι οι κυανόλευκοι έφτασαν στο 23-25.

Στο τρίτο σετ το 1-3 έγινε 5-4 με τους δύο άσσους του Ρουμελιώτη, ο Ηρακλής ξέφυγε στο 9-12, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι σε 14-14. Στο 16-15 ο Γκόρτσιανουκ πέρασε στη θέση του Γκασπαρίνι, οι κυανόλευκοι πέρασαν μπροστά με 17-18 αναγκάζοντας τον Γιώργο Οικονομίδη να πάρει τάιμ-άουτ και με άσσο ο Κράβαρικ σημείωσε το 17-20, με τον προπονητή του Άρη να δίνει νέες οδηγίες στους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ανάλογα πανηγυρίζοντας στο τέλος την πρόκριση με 21-25 και 0-3 σετ.

ΑΡΗΣ (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 10π. (3 άσοι, 7/15 επ., 82% υπ.), Τερζής, Πετρέας 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Μιλιβόγιεβιτς 5 (1 άσος, 4/9 επ., 84% υπ.), Κιόσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 20 (3 άσοι, 15/26 επ., 2 μπλοκ), Σάμαρτζιτς (λ- 68% υπ.) / Τακουρίδης 1 (1/2 επ.), Σαρικεϊσογλου 3 (1 άσος, 2/3 επ.).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Κράβαρικ 9π. (2 άσοι, 5/6 επ., 2 μπλοκ), Κάλα 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.), Κραλ 10 (2 άσοι, 5/10 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Γκασπαρίνι 5 (5/10 επ.), Ερέου 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 87% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ- 65% υπ.) /Γκόρτσανιουκ, Εφραιμίδης.