Το ήθελε, το πάλεψε, δεν του έκατσε (video)

Διατήρησε την παράδοση, δεν πήρε όμως τη νίκη. Ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ (1-1), σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα …

Διατήρησε την παράδοση, δεν πήρε όμως τη νίκη. Ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ (1-1), σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα. Γκολ, δοκάρια, ευκαιρίες, αμφισβητούμενες φάσεις. Κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι που κυνήγησαν μέχρι το 93′ το γκολ της νίκης. Σημείο-κλειδί η σωστή αποβολή του Βιτόλο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους φίλους του Ηρακλή, οι οποίοι παρά τη συνεχή βροχόπτωση δεν στμάτησαν δύο ώρες να τραγουδούν υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε την μάχη του κέντρου και με κάθετες πάσες στην πλάτη των αμυντικών, προσπάθησε να φανεί απειλητικός. Σε μία τέτοια φάση και ενώ ο Ηρακλής έπαιζε με παίκτη λιγότερο, πέτυχε το γκολ με τον Μουσλίμοβιτς. Με δέκα παίκτες θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω σωστής αποβολής του Βιτόλο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία τελείως διαφορετική ιστορία. Με το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Μπουμπένκο ρίσκαρε, βγάζοντας τον Ριμόλντι και βάζοντας τον Γιάντση στο πλευρό του Γιάκομπ. Παράλληλα, έφερε δίπλα στον Παπαστεριανό τον Πίτου. Ο Ηρακλής πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και απειλούσε με τις πλαγιοκοπήσεις του Γιαννούλη, μία εκ των οποίων έφερε και το γκολ της ισοφάρισης. Οι κυανόλευκοι αύξησαν την πίεσή τους στα 3/4, πήραν μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά η μπάλα δεν μπήκε δέύτερη φορά στα δίχτυα. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, από ένα πέναλτι ζητούν στο φινάλε του αγώνα.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

4′ Σουτ του Γκαρσία, στην αγκαλιά του Φερνάντες.

10′ Κάθετη πάσα του Ίβιτς στον Εντίνιο, προλαβαίνει ο Φερνάντες.

18′ Κάθετη πάσα στον Ίβιτς, τον νικάει ο Φερνάντες στο τετ-α-τετ.

36′ ΓΚΟΛ: Σε ένα χρονικό σημείο που ο Ηρακλής έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω τραυματισμού του Μάρκες, Μάρτος και Παπαστεριανός πούλησαν τη μπάλα έξω από την περιοχή, κάθετη πάσα στον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος πρόλαβε τον Φερνάντες για να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (0-1).

45′ Ανόητη ενέργεια του Βιτόλο, ο οποίος προσπάθησε να σταματήσει τη μπάλα με το χέρι στο κέντρο και σωστά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

45′ Σε ένα ημίχρονο που είχε τουλάχιστον πέντε λεπτά καθυστερήσεων, λόγω των τραυματισμών του Μουσλίμοβιτς και του Μάρκες, ο Χαραλαμπίδης έδειξε μόλις ένα λεπτό επιπλέον χρόνου.

50′ Σέντρα του Μάρα, ο Χαλκιάς προ του Γιάκομπ απομακρύνει.

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Παράλληλη σέντρα του Γιαννούλη και από κοντά ο Γιάντσης ισοφαρίζει.

58′ Σουτ του Βιερίνια, μπλοκάρει ο Φερνάντες.

59′ Σέντρα του Γιάκομπ, κεφαλιά του Γιάντση, άουτ.

63′ Σέντρα του Επστάιν, γυριστή κεφαλιά του Γιάκομπ, λίγο άουτ.

70′ Φάουλ του Γιάκομπ, άουτ.

73′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα Πίτου, κεφαλιά του Γιάκομπ, άουτ.

75′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Μακρινό σουτ του Αραμπατζή, η μπάλα σταματάει στη συμβολή των δοκαριών του Φερνάντες.

77′ Σουτ του Ίβιτς, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Φερνάντες.

85′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Βιερίνια, στην αγκαλιά του Φερνάντες.

86′ Βολίδα του Επστάιν, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

88′ Φάουλ του Επστάιν, κεφαλιά του Παπαζαχαρία, πάνω στη γραμμή ο Μαλεζάς απομακρύνει με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για χέρι του αμυντικού του ΠΑΟΚ.

90′ Ο Βιερίνια πέφτει στην περιοχή και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπουμπένκο): Φερνάντες, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Μάρκες (37′ Γιαννούλης), Παπαστεριανός, Ριμόλντι (46′ Γιάντσης), Μάρα (87′ Βέλλιος), Επστάιν, Πίτου, Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Μπαντής, Σαρακατσάνος, Μιλάνο, Ηλιάδης, Γιαννούλης.

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Εντίνιο (46′ Σορλέν), Μπουσλίμοβιτς (81′ Κουτσιανικούλης), Μαλεζάς, Λίνο, Βιερίνια, Ίβιτς, Σαβίνι.
Στον πάγκο: Κρέσιτς, Παπάζογλου, Φωτάκης, Σνάουτσνερ, Κριστιάνο.

Κόκκινη: Βιτόλο (2 κιτ.)