Ήττα με κατεβασμένα χέρια

Ο αποκλεισμός από την ΕΑ Πατρών φάνηκε πως επηρέασε τον Ηρακλή που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα με 3-0 σετ 25-14, 27-25, 25-19), για …

Ο αποκλεισμός από την ΕΑ Πατρών φάνηκε πως επηρέασε τον Ηρακλή που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα με 3-0 σετ 25-14, 27-25, 25-19), για την 18η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Πέραν του δεύτερου σετ όπου βελτίωσαν την απόδοση τους αλλά χωρίς και πάλι ουσιαστικό αποτέλεσμα, οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον αντίπαλο που νίκησε με… σβηστές μηχανές.

Ο Φρέντι Μπρουκς άφησε τον Γκασπαρίνι εκτός αποστολής χρησιμοποιώντας εκ νέου τον Κάλα ως διαγώνιο και τους Ερέου και Μπάρανεκ ακραίους. Κάτι που δεν του «βγήκε» στο πρώτο σετ, καθώς οι πράσινοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και έφτασαν εύκολα στο 25-14. Από το 19-11 μάλιστα ο προπονητής του Γηραιού αντικατέστησε τον Κάλα με τον αξιόλογο σήμερα Γκόρτσιανουκ, ο οποίος και παρέμεινε διαγώνιος ως το τέλος της αναμέτρησης.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκε αρχικά με 1-4 και αργότερα ήταν μπροστά με 18-20. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 21-21, οι κυανόλευκοι απάντησαν κάνοντας το 21-23, κάτι που όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν αφού τα λάθη στην επίθεση στοίχησαν (24-23). Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, με τους κυανόλευκους να διαμαρτύρονται για τη φάση του τελευταίου πόντου, όπου οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 27-25 σε προσπάθεια άμυνας του Ηρακλή.

Στο τρίτο σετ οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 3-5, με τον Κάλα να αγωνίζεται στη θέση του Μπάρανεκ και τον Γκόρτσιανουκ να παραμένει στην εξάδα. Μέχρι το 14-14 οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ από το 16-14 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε λόγω κυρίως των λαθών νέων λαθών στην υποδοχή, φτάνοντας έτσι στο 25-19.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Αγκάμεζ 16 (15/23 επ., 1 άσο), Ζαγκούμνι 1, Χριστοφιδέλης 11 (11/14 επ., 76% υπ.- 59% άριστες), Σαμικά 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 89% υπ. – 63% άριστες), Σμαραγδής 7 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 67% υπ. – 47% άριστες, Χατζηαντωνίου, Ψάρρας.

Ηρακλής (Μπρουκς): Μπάρανεκ 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Κράβαρικ 3 (2/6 επ., 1 άσο), Κάλα 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 25% άριστες), Κραλ 7 (4/8 επ., 1 άσο), Προύσαλης 1, Ερέου 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας -λ 78% υπ. – 56% άριστες, Γκόρτσανιουκ 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 1, Εφραιμίδης.