Εσβησε το όνειρο στο golden set…

Το πολύ καλό ξεκίνημα και η ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα (η ΕΑ Πατρών είχε κερδίσει με 3-1) δεν ήταν αρκετά για να πάρει …

Το πολύ καλό ξεκίνημα και η ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα (η ΕΑ Πατρών είχε κερδίσει με 3-1) δεν ήταν αρκετά για να πάρει ο Ηρακλής την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV CUP.

Σε ένα αγωνιώδες παιχνίδι στη Μίκρα όλα κρίθηκαν στο golden set μιας και πριν από αυτό, ο Ηρακλής είχε ισοφαρίσει (με 3-1) το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο golden set λοιπόν (σετ που πάει στους 15 πόντους) η ΕΑ Πατρών ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση.

Ο Ηρακλής είχε τον κόσμο στο πλευρό του (γέμισε τη Μίκρα) κάτι που του έδωσε ώθηση και ξεκίνησε εντυπωσιακά στα δύο πρώτα σετ και έκανε το 2-0. Από τον τρίτο όμως και μετά έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στην πρόκριση.

Με την παρουσία του νεοαποκτηθέντα Ερέου και τον Κάλα διαγώνιο ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος παίζοντας εξαιρετικά στα πρώτα δύο σετ. Με βελτιωμένη υποδοχή και πολύ καλά χτυπήματα από τους ακραίους και τον Κάλα έστειλε ένα ηχηρό μήνυμα στον αντίπαλο ότι θα είναι αυτός που θα πετύχει την ολική ανατροπή.

Ο ρους του αγώνα άλλαξε από το τρίτο σετ όταν και η ΕΑ Πατρών προηγήθηκε νωρίς και στο τέλος του συγκεκριμένου σετ αγωνίστηκε με καθαρό μυαλό εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1. Ο Ηρακλής εκεί, στο τρίτο σετ, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση της πρόκρισης καθώς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το σπουδαίο του ξεκίνημα με το 2-0 σετ και το ψυχολογικό αβαντάζ.

Παρά τη μείωση στα σετ, η ομάδα του Φρέντι Μπρουκς έδειξε στο τέταρτο σετ ότι εξακολουθεί να πιστεύει στην πρόκριση. Με την παρότρυνση των φιλάθλων έφτασε εξίσου εύκολα (με τα δύο πρώτα) στην κατάκτηση του τέταρτου σετ. Τα πάντα κρίθηκαν στο golden set όπου ο Ηρακλής με τη φόρα του 3-1 προηγήθηκε με 5-3 χάρη στον άσο του Προύσαλη, ο Ριβέρα όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα ισοφαρίζοντας σε 6-6. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Πάτρα έδειξε πιο συγκεντρωμένη με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν, αντίθετα, σε παιδαριώδη λάθη στην υποδοχή.

Παρά το ότι από το τρίτο σετ και μετά η ΕΑ Πατρών έπαιζε με τους αναπληρωματικούς Λιβαθηνό και Αρμενάκη στις θέσεις των βασικών Ζέκοφ (πάσα) και Ιορντάνοφ (διαγώνιος) τους οποίους ο Γιώργος Χριστόπουλος κράτησε στον πάγκο γιατί παρουσιάστηκαν ντεφορμέ, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότερο συγκεντρωμένοι σε καθοριστικές φάσεις.

Φάση-κλειδί πάντως του αγώνα για την οποία και διαμαρτύρονται οι Κυανόλευκοι είναι αυτή στο 10-11 του golden set όταν μετά το σερβίς του Κράβαρικ και την  υποδοχή των Πατρινών η μπάλα βρίσκει στην οροφή και ο Γερμανός διαιτητής δεν δίνει άσο στον Ηρακλή. Στη συνέχεια της φάσης οι Κυανόλευκοι δέχτηκαν μπλοκ και το σκορ έγινε 10-12. Αυτό έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους να φθάσουν το τελικό 11-15 και στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Ερέου 13, Κάλα 16, Προύσαλης 3, Μπάρανεκ 14, Κραλ 12, Κράβαρικ 10, λίμπερο ο Μπαμπαλιούτας με 67% (Γκόρτσιανουκ 2, Κανέλλος, Γκασπαρίνι).

ΕΑΠ Λουξ (Χριστόπουλος): Γιορντάνοφ 10 (1 άσο) , Κόβατς 11, Ζέκοφ 1, Ροντρίγκεζ 10, Ριβέρα 6 (1 άσο), Κίτσιος 7, λίμπερο ο Γκαράς με 57%, (Αρμενάκης 8, Λιβαθηνός 2 με 1 άσο, Πέτρογλου).