Κρατάει μόνο το σετ

Για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι ο Ηρακλής παρουσιάστηκε χωρίς… ρόπαλο. Μία ομάδα με πολλά προβλήματα σε υποδοχή και όχι μόνο, που ηττήθηκε δίκαια από την …

Για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι ο Ηρακλής παρουσιάστηκε χωρίς… ρόπαλο. Μία ομάδα με πολλά προβλήματα σε υποδοχή και όχι μόνο, που ηττήθηκε δίκαια από την ΕΑ Πατρών στο «Δ.Τόφαλος» με 3-1 σετ (25-23, 25-19, 21-25, 25-14) και πλέον έχει πολύ δύσκολο έργο για να προκριθεί στην επόμενη φάση του CEV CUP.

Ένας Ηρακλής που απογοήτευσε τους οπαδούς του, οι οποίοι έδωσαν και την ψυχή τους στο γήπεδο της Πάτρας προσπαθώντας να βοηθήσουν τους παίκτες του Φρέντι Μπρουκς, αλλά στο τέλος τους αποδοκίμασαν για την κακή εμφάνιση και το αρνητικό αποτέλεσμα.

Η νευρικότητα λόγω των λαθών και η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχησαν στον Γηραιό, που είχε σε κακή μέρα αρκετούς παίκτες και δε μπόρεσαν να σταματήσουν τον Γιορντάνοφ. Πλέον οι κυανόλευκοι καλούνται να ανασυνταχθούν ενόψει του επαναληπτικού της άλλης Τετάρτης στη Μίκρα.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-8, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν αρχικά με 13-11, αναγκάζοντας τον Φρέντι Μπρουκς να πάρει τάιμ-άουτ.

Οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 14-13 όμως με τον άσσο του Ροντρίγκεθ η ΕΑΠ έκανε το 17-13, για να φτάσει λίγο αργότερα στο 23-17. Ακολούθησε η προσπάθεια ανατροπής του Γηραιού που μείωσε σε 23-21, όμως ήταν αργά αφού η ΕΑΠ διαμόρφωσε το 25-23.

Ακόμα χειρότερη ήταν η εικόνα του Ηρακλή στο δεύτερο σετ, με τους Πατρινούς να εκμεταλλεύονται τα συνεχόμενα λάθη σε επίθεση και άμυνα και να φτάνουν εύκολα στο 25-19. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν είναι να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το 14-12.

Η αντίδραση των κυανόλευκων ήρθε στο τρίτο σετ, όταν και από το ξεκίνημα του ξέφυγε με 3-7, χάρη και στον άσσο του Γκασπαρίνι. Ο Γιώργος Χριστόπουλος πήρε τάιμ-άουτ στο 9-13 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στη συνέχεια σε 18-20, με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ. Κάτι που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να σημειώσουν το 21-25 και να μειώσουν σε 2-1 σετ.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, όμως αν αυτού η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και χωρίς να συναντήσει αντίσταση έφτασε άνετα το 25-14.

ΕΑ Πατρών: Ριβέρα 9, Κόβατς 7, Ζέκοφ 5, Κίτσιος 9, Γιορντάνοφ 24, Ροντρίγκεθ 13, Γκάρας λ 69% (άριστες 35%), Αρμενάκης 3, Λιβαθηνός, Πέτρογλου.

Ηρακλής: Κάλα 14, Μπάρανεκ 11, Κράβαρικ 8, Κραλ 12, Προύσαλης, Γκασπαρίνι 9, Μπαμπαλιούτας λ 43% άριστες 14%), Κανέλλος 2, Γκόρτσιανουκ 1, Χαραλαμπίδης.