Ο… τυφλός και ο μονόφθαλμος (video)

Ο κακός Ηρακλής γνώρισε την ήττα από την μέτρια Λάρισα με 2-1, πληρώνοντας για μία ακόμη φορά τα λάθη στην ανασταλτική τους λειτουργία και την …

Ο κακός Ηρακλής γνώρισε την ήττα από την μέτρια Λάρισα με 2-1, πληρώνοντας για μία ακόμη φορά τα λάθη στην ανασταλτική τους λειτουργία και την αδυναμία των μεσοεπιθετικών να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με 2-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι κυανόλευκοι μείωσαν με καταπληκτικό γκολ του Γιάντση, αλλά στα 20 λεπτά που απέμεναν, δεν δημιούργησαν ούτε μία ευκαιρία άξια αναφοράς.

Στα κέρδη του Ηρακλή, η πολύ καλή εμφάνιση του Φερνάντες, η θετική παρουσία του Μάρα και η επιστροφή στα γκολ του Γιάντση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Φερνάντες στην εστία, τον Μιλάνο, επιτελικό μέσο, τον Κονέ στα δεξιά, τον Μπόσνιακ, επιθετική αιχμή και με σύστημα 4-2-3-1, ξεκίνησε ο Ηρακλής το παιχνίδι στο Αλκαζάρ με αντίπαλο τη  Λάρισα, η οποία επίσης “καίγεται” για βαθμούς, αφού βρίσκεται ακριβώς στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Σάββας Κωφίδης αντιμετωπίζει και πάλι ουκ ολίγα αγωνιστικά προβλήματα, αφού εκτός αποστολής έμειναν οι Λέκι, Σαρακατσάνος, Περπερίδης, Πιλότο και Γιάκομπ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε λίγες φάσεις. Στα άκρα της άμυνας για τον Ηρακλή είναι ο Μάρτος με τον Γιαννούλη και στο κέντρο των μετόπισθεν ο Κατσαμπής με τον Παπαζαχαρία. Ο Ηλιάδης με τον Παπαστεριανό είναι το δίδυμο των αμυντικών χαφ. Δεξιά στους χαφ είναι ο Κονέ, αριστερά ο Επστάιν. Ο Μιλάνο έχει έναν ρόλο επιτελικού μέσου και στην κορυφή της επίθεσης είναι ο Μπόσνιακ. Οι δύο ομάδες έκαναν ένα μέτριο παιχνίδι και πρόσεξαν πολύ τις άμυνές τους. Το 0-0 στο ημίχρονο είναι ένα λογικό αποτέλεσμα.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τον Ηρακλή. Δέχτηκε γκολ με το καλημέρα από τον Ζέσους που βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή, αν και γύρω του υπήρχαν πέντε παίκτες της ομάδας (Παπαζαχαρίας και Γιαννούλης χρεώνονται το λάθος). Έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν ο τραγικός Μπόσνιακ προτίμησε να πασάρει στον Ηλιάδη, αντί να πλασάρει τον Βιέρα και δέχτηκε το 2-0 από τον Ρομέου, ο οποίος μπήκε από τον άξονα χωρίς να τον ακολουθήσουν τα χαφ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι μείωσαν με το καταπληκτικό γκολ του Γιάντση στο 77′, αλλά από εκεί και πέρα δεν έκαναν το παραμικρό για να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

3′: Ο Μιλάνο δίνει στον Μπόσνιακ, αυτός από καλή θέση καθυστερεί και σουτάρει άουτ

7′: Ο Φλάβιο κάνει τη σέντρα και ο Ζέσους με κεφαλιά από καλή θέση στέλνει την μπάλα άουτ.

45’+1: Σουτ από τον Τουάμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Φερνάντες μπλοκάρει την μπάλα.

46′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Τουάμα από τα αριστερά. Ο Ζέσους είναι εντελώς μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

47′: Κόρνερ του Επστάιν, ο Παπαζαχαρίας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

54′: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μπόσνιακ είναι τετ-α-τετ και αντί να τελειώσει τη φάση προτιμά να γυρίσει, και με όχι καλή πάσα στον Ηλιάδη. Αυτός στρώνει την μπάλα στον Μιλάνο που πλασάρει για να διώξει ο Βιέρα.

56′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μετίν από πλάγια δεξιά θέση, ο Φερνάντες στέλνει την μπάλα κόρνερ.

57′: Κόρνερ του Μετίν, η άμυνα του Ηρακλή δεν μπορεί να διώξει και ο Ζέσους από πλάγια θέση με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.

58′ ΓΚΟΛ: Ο Μετίν δίνει στον Ρομέου, η άμυνα του Ηρακλή είναι και πάλι ανοργάνωτη και με πολλά κενά. Ο Ρομέου πλασάρει τον Φερνάντες και κάνει το 2-0.

68′ Κάθετη πάσα στον Μάρα, ο Ρουμάνος πλαασάρει πάνω από τον Βιέρα, αλλά κανείς συμπσίκτης του δεν ακολουθεί τη φάση.

77′ ΓΚΟΟΟΛ: Καταπληκτική κίνηση του Γιάντση, ο οποίος άδειασε τον Μελίσση και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο “παράθυρο” του Βιέρα.

82′ Σουτ του Μετίν, η μπάλα κοντράρει και ο Φερνάντες με εντυπωσιακή ενέργεια πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΛΑΡΙΣΑ (Ουζουνίδης): Βιέρα, Βενετίδης (30′ Τουάμα), Νταμπίζας, Μετίν (89′ Κάσας), Ζέσους, Φλάβιο, Ρομέου, Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Κατσιαρός (73′ Κυριακίδης)
Στον πάγκο: Σέρεμετ, Μπουκουβάλας, Τριποτσέρης, Πούρι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Φερνάντες, Μάρτος, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης, Ηλιάδης, Παπαστεριανός (63′ Μάρα), Κονέ (78′ Βέλλιος), Μιλάνο, Επστάιν, Μπόσνιακ (63′ Γιάντσης)
Στον πάγκο: Μπαντής, Τούμα, Ιωαννίδης, Κατσικάς