Με ξεσπάσματα «καθάρισε» και την Ξάνθη

Δυο καλά πεντάλεπτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετά για τον Ηρακλή να προσθέσει άλλη μια νίκη στο …

Δυο καλά πεντάλεπτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετά για τον Ηρακλή να προσθέσει άλλη μια νίκη στο ενεργητικό του.

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 81-60 της Ξάνθης στο «τιμωρημένο» Ιβανώφειο, στην πρώτη από τις πέντε αγωνιστικές όπου η ομάδα δε θα έχει τον κόσμο στο πλευρό της.
Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα κι αιφνιδίασε τον Ηρακλή, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-7.

Σταδιακά, οι κυανόλευκοι βρήκαν ρυθμό και γρήγορα προσπέρασαν στο σκορ, φτάνοντας στο 15-9 στο 8΄ για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 17-15.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα «ζεστοί» ίσως και λόγω της απουσίας του κόσμου και μέχρι το 15΄ κρατούσαν την Ξάνθη μέσα στον αγώνα (24-23). Στο σημείο εκείνο και με επιθετικό ξέσπασμα από την περιφέρεια, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 13-2, προηγούμενοι 37-25 για να κλείσει το ημίχρονο με 37-30.

Η τελευταία προσπάθεια των φιλοξενούμενων έγινε με τη μείωση του σκορ σε 42-37, μετά κι από μία τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των κυανόλευκων. Με ένα επιμέρους σκορ 16-3 το δεκάλεπτο έκλεισε με 58-40 και η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε και στο +25 (79-54) για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 81-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-30, 58-40, 81-60.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 14(1), Ακεψιμαϊδης, Λάππας 6, Λαμπρόπουλος 11(1), Καρασποστόλου 9(3), Πέτροβιτς 15(2), Τσαμάτος 17(1), Μπούτσι 6(1), Δέσπος 3.
ΞΑΝΘΗ (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 9, Χρήστου 7, Ιωακειμίδης 2, Κουκουράβας 2, Στεφανίδης 2, Γέλενιτς 17(2), Αναγνωστόπουλος 10, Νησιώτης, Μασλαρινός 11(2), Σπανός.