Τώρα η άνοδος…

Το… ταξίδι στο Κύπελλο Ελλάδας, τελείωσε σήμερα (20/1). Η εξαιρετική πορεία σε μια διοργάνωση που δεν αποτελούσε στόχο, αφήνει γλυκιά γεύση σε όλους. Πλέον το …

Το… ταξίδι στο Κύπελλο Ελλάδας, τελείωσε σήμερα (20/1). Η εξαιρετική πορεία σε μια διοργάνωση που δεν αποτελούσε στόχο, αφήνει γλυκιά γεύση σε όλους. Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α1.

Οι εννέα παίκτες των κυανόλευκων (δεν ακολούθησαν την αποστολή οι νεαροί της ομάδας) έδωσαν τη μάχη τους απέναντι στον Παναθηναϊκό στη ρεβάνς του Ιβανωφείου. Το τελικό σκορ (99-63) μικρή σημασία έχει. Ο Ηρακλής έδειξε σε όλη τη φίλαθλη Ελλάδα, με τη συνολική πορεία στο Κύπελλο, ότι αξίζει να επανέλθει στα σαλόνια της Α1. Και θα τα καταφέρει, αν δεν προκύψουν εμπόδια στο δρόμο του.

Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής. Οι κυανόλευκοι σκόραραν το πρώτο τους καλάθι μετά από τρία λεπτά στον αγώνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν ήδη φτιάξει μια μεγάλη διαφορά που συνεχώς αυξανόταν, αφού η πίεσή τους στην άμυνα έφερε σε δύσκολη θέση τους παίκτες του Ηρακλή που υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ενώ έχασαν και αρκετά ελεύθερα σουτ. Όμως, έδειχναν μεγάλο πάθος στην άμυνα και τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να έχουν ήδη οκτώ επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε 25-7.

Το βασικότερο πρόβλημα ήταν η επιθετική δυστοκία που εν μέρει λύθηκε στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έβρισκαν με άνεση το δρόμο προς το καλάθι του Ηρακλή και η διαφορά έφτασε στο +32 (54-22), λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερο μέρος. Ο Ηρακλής με τις λίγες επιλογές από τον πάγκο, προσπάθησε να κάνει συντήρηση τόσο από πλευράς κούρασης όσο και από τα φάουλ. Ο Ομπράντοβιτς από την άλλη, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ρολίστες όπως τον Μπόγρη και τον Βεργίνη, με τη διαφορά να κινείται διαρκώς γύρω από τους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 56-26, 77-44, 99-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 13, Τέπιτς 11(1), Σπανούλης 3(1), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 13(1), Φώτσης 6(1), Βεργίνης 10(2), Γιασικεβίτσιους 2, Μπόγρης 7, Διαμαντίδης 9(1), Πέκοβιτς 14, Καλάθης 7.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Κάστλ 3, Ακεψημιάδης 2, Λαμπρόπουλος 18(1), Λάππας 2, Καραποστόλου 8(2), Πέτροβιτς 20(3), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 2, Δέσπος 4.