Διασυρμός… (video)

Ταπεινωτική ήττα από ένα μέτριο Άρη, γνώρισε ο Ηρακλής στο Κλεάνθης Βικελίδης με 4-2. Με ανασταλτική λειτουργία για κλάματα, οι γηπεδούχοι πετύχαιναν γκολ όποτε ήθελαν, …

Ταπεινωτική ήττα από ένα μέτριο Άρη, γνώρισε ο Ηρακλής στο Κλεάνθης Βικελίδης με 4-2. Με ανασταλτική λειτουργία για κλάματα, οι γηπεδούχοι πετύχαιναν γκολ όποτε ήθελαν, απέναντι σε μία ομάδα που μόνος στις φανέλες θύμιζε Ηρακλή. Ακόμη και τα τρία προηγούμενα χρόνια που η ομάδα κινούνταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, στο Βικελίδης… πούλησε πολύ ακριβά το τομάρι της. Σήμερα απλά παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών του Έκτορ Ραούλ Κούπερ.

Και φυσικά δεν φταίνε μόνο οι παίκτες, έστω αν και οι περισσότεροι δείχνουν να ενδιαφέρονται περισσότερο για το πώς θα εξασφαλίσουν τα χρήματά τους, παρά για το πώς θα βελτιώσουν την απόδοσή τους για να βοηθήσουν την ομάδα. Για ένα ακόμη παιχνίδι αποδείχθηκε ξεκάθαρα ότι αυτός ο Ηρακλής πονάει σε όλες τις γραμμές και περισσότερο ανασταλτικά. Δεν είναι τυχαίο ότι στην τελευταία τριάδα αγώνων δέχτηκε εννιά γκολ, από ομάδες που δεν σκοράρουν εύκολα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Για μία ακόμη φορά, η ομάδα πληρώνει τα παιδαριώδη λάθη στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού. Στη φάση του πρώτου γκολ, τέσσερις παίκτες “κοιτούν” τον Κόκε να σουτάρει προς την εστία του Μπαντή, ενώ στο δεύτερο που σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάλβο ήταν εντελώς αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή. Δώρο του Σηφάκη το γκολ της -προσωρινής- ισοφάρισης των κυανόλευκων. Η ομάδα του Σάββα Κωφίδη μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, φτάνοντας με σχετική ευκολία στην περιοχή του Σηφάκη. Μετά το τέταρτο, ο Άρης ανέλαβε την πρωτοβουλία και προσπαθούσε να “χτυπήσει” με το δίδυμο Νέτο-Κάλβο από τη δεξιά πτέρυγα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο Άρης κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι μέχρι το 56’, πετυχαίνονται δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να βρει λύση στο… πρόβλημα Κάλβο και το πλήρωσε ακριβά. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικής σημασίας.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

10′ Φάουλ για κίτρινη κάρτα στον Επστάιν από τον Κάλβο, ο Σταθόπουλος έδωσε μόνο το φάουλ.

13′ Σουτ του Κάλβο, εντυπωσιακά ο Μπαντής σε κόρνερ.

18′ Σουτ του Γιάκομπ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σηφάκη.

30′ Κόρνερ του Επστάιν, γυριστή κεφαλιά του Γιάκομπ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31′ ΓΚΟΛ: Ο Κόκε σουτάρει υπό την πίεση τριών παικτών, ο Μπαντής απομακρύνει ασθενώς και ο Κάμπορα με κοντική προβολή ανοίγει το σκορ.

35′ Κίτρινη κάρτα του Παπαστεριανό για ένα φάουλ που “ανακάλυψε” ο Σταθόπουλος πάνω στον Κάλβο.

39′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Φάουλ του Επστάιν λίγο κάτω από το κέντρο, άστοχη έξοδος του Σηφάκη και… 1-1.

40′ Διαγώνιο σουτ του Κάλβο, ο Μπαντής απομακρύνει.

45’+1′ Φάουλ για κάρτα του Νέτο στον Μιλάνο, την οποία δεν δείχνει ο Σταθόπουλος στον αμυντικό του Άρη.

45’+3′ ΓΚΟΛ: Σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Κόκε παίρνει την κεφαλιά από τον Μάρτος και ο επερχόμενος Κάλβο κάνει με δυνατό σουτ το 2-1.

54′ ΓΚΟΛ: Ο Νάφτι πασάρει στον Κόκε, παράλληλη πάσα και ο Κάμπορα με διπλή προσπάθεια κάνει το 3-1. Σε μία ακόμη φάση η ανασταλτική λειτουργία ήταν για… κλάμματα.

56′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ναφτί, κεφαλιά του Κάλβο που καλυπτόταν από τον Ιωαννίδη και… 4-1.

64′ Ο Μιλάνο αποφεύγει τον Ρονάλντο, ο Βραζιλιάνος γκρεμίζει τον Αργεντινό που είναι σε προφανή θέση για γκολ, αλλά ο Σταθόπουλος δείχνει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Άρη, αντί για την κόκκινη.

73′ Σέντρα του Αράνο, ο Κάλβο σουτάρει από κάλη θέση, άουτ.

77′ Ένατη κίτρινη κάρτα του Γιάκμπ για τη φετινή περίοδο. Και αυτή “ανόητη”, για αψιχαμία του με τον Λαμπριάκο.

87′ ΓΚΟΛ: Πολύ ωραία ενέργεια του Κονέ και ασίστ στον Μιλάνο, ο οποίος εύκολα κάνει το 4-2.

90′ Σουτ του Αράνο, ο Μπαντής σε κόρνερ.

90+1′ Σουτ του Νάφτι, η μπάλα χτυπάει στην πλάτη του Κατσαμπή και καταλήγει άουτ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης (43′ Λαμπριάκος), Ρονάλντο, Ντέιλι, Νάφτι, Κόκε, Πρίττας (70′ Ν. Γκαρσία), Κάλβο (78′ Χαβίτο), Κάμπορα
Στον πάγκο: Πέσκοβιτς, Ρόβας, Σ. Γκαρσία, Αραβίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Μπαντής, Μάρτος, Ιωαννίδης, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Παπαστεριανός (67′ Κονέ), Ηλιάδης, Επστάιν, Μιλάνο, Μπόσνιακ (77′ Βουτσιάς), Γιάκομπ (79′ Βέλλιος).
Στον πάγκο: Μέλκας, Γιάντσης, Γιαννούλης, Λέκι.

Κίτρινες: Αράνο – Γιάκομπ, Κονέ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΦΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΠΕΙΡΑΙΑ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΓΟΥΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΗΠΕΙΡΟΥ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΣΙΠΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΦΛΩΡΙΝΑΣ).