Ανώτερος παρά τα εμπόδια

Μια εύκολη νίκη, παραλίγο να μην έχει αίσιο φινάλε. Ο Ηρακλής ήταν σαρωτικός για ένα ημίχρονο κόντρα στο Παγκράτι, αλλά οι διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως στο …

Μια εύκολη νίκη, παραλίγο να μην έχει αίσιο φινάλε. Ο Ηρακλής ήταν σαρωτικός για ένα ημίχρονο κόντρα στο Παγκράτι, αλλά οι διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως στο φινάλε της τρίτης περιόδου, παραλίγο να χαλάσουν τη γιορτή που είχε στηθεί στο Ιβανώφειο. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν τελικά με 86-76.

Ο Ηρακλής πραγματοποίησε το καλύτερό του πρώτο δεκάλεπτο που. παραδοσιακά τη φετινή σεζόν εμφανιζόταν χλωμός και χωρίς πολύ διάθεση. Οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με διάθεση να δώσουν το δικό τους ρυθμό στον αγώνα. Από την αρχή έχτισαν μια διαφορά πάνω από 10 πόντους (15-3 στο 5΄) με εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρήκαν ορισμένες λύσεις, δεν μπορούσαν να απαντήσουν στο. τσουνάμι των κυανόλευκων επιθέσεων, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 27-17.

Μέχρι και το 16΄ της αναμέτρησης, οι κυανόλευκοι ήταν πραγματικά ασταμάτητοι. Ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς μέχρι και τοπ +17 (40-23) και κάπου εκεί έβαλαν τη. νεκρά, με τους παίκτες του Παγκρατίου να κλείνουν το ημίχρονο στο 47-35, συμμαζεύοντας το παιχνίδι τους και τη διαφορά.

Το παιχνίδι λίγο έλειψε να πάρει φωτιά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Ηρακλή να διατηρεί το προβάδισμα (59-50), οι διαιτητές χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον πάγκο των κυανόλευκων. Έπειτα από χαμένο άστοχο σουτ, οι παίκτες του Ηρακλή πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο χρόνος δεν ανανεώθηκε κι εκεί υπήρξαν οι έντονες διαμαρτυρίες με τους διαιτητές να μοιράζουν αφειδώς «ταυ». Οι φιλοξενούμενοι με πέντε βολές εύστοχες βολές μείωσαν σε 59-55 στο φινάλε της περιόδου.

Αυτό το σφύριγμα αφύπνισε τους παίκτες και την κερκίδα. Με πείσμα και πάθος, ο Ηρακλής πήρε τον έλεγχο του αγώνα, και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με 86-76, που θα μπορούσε να είχε έρθει με πολύ λιγότερο άγχος.

Διαιτητές: Κουκουλίτσιος – Σιόρεντας – Τατούδης.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 47-35, 59-55, 86-76.