Σπουδαία εμφάνιση ομάδας και κόσμου

Με εμφάνιση σαν κι αυτές που πραγματοποίησε στην αρχή της σεζόν, με παίκτες αποφασισμένους να επαναφέρουν τον Ηρακλή στην κορυφή της βαθμολογίας και τον κόσμο …

Με εμφάνιση σαν κι αυτές που πραγματοποίησε στην αρχή της σεζόν, με παίκτες αποφασισμένους να επαναφέρουν τον Ηρακλή στην κορυφή της βαθμολογίας και τον κόσμο να δίνει άλλη μια παράσταση, οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν με 80-59 της Δάφνης, σε εξ’αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής.

Μετά από δύο σερί ήττες σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο, το 2010 άρχισε με το καλύτερο δυνατό τρόπο, σε μια περίοδο όπου το πρόγραμμα είναι βαρύ και κάθε νίκη θα έρχεται δύσκολα και θα είναι πολύτιμη.

Επηρεασμένοι ίσως από τις Γιορτές και το άγχος για τη νίκη, οι κυανόλευκοι μπήκαν νωθρά στον αγώνα, όπως και στους περισσότερους αγώνες. Η Δάφνη το εκμεταλλεύτηκε, μένοντας κοντά στο σκορ και μέχρι το 7΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος ,έδωσε διαφορά έξι πόντων στην ομάδα του Λευτέρη Κακιούση.

Με τη φόρα αυτή, και με εμφανώς καλύτερη άμυνα, ο Ηρακλής κυριάρχησε στο παρκέ. Με τους Καστλ, Λάππα, Ακεψιμαϊδη και Λαμπρόπουλο να βοηθούν πολύ στον τομέα αυτό, οι κυανόλευκοι ώθησαν τους αντιπάλους τους σε λάθη, ήλεγξαν τα ριμπάουντ κι έφτασαν σε εύκολα καλάθια. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, το 43-27.

στους ίδιους αμείωτους ρυθμούς συνέχισε ο Ηρακλής σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με όπλο την άμυνα και την επιθετική πολυφωνία. Ο δείκτης της διαφοράς έφτασε και πάνω από τους 20 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στον Κακιούση να δοκιμάσει σχήματα και να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και τον κόσμο στις κερκίδες να δίνει το δικό του σόου και τα μηνύματά του προς πάσα κατεύθυνση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-27, 61-41, 80-59.

Ηρακλής (Κακιούσης): Καστλ 1, Τσαλκιτζής, Καμπερίδης 6(2), Ακεψιμαϊδης 12(2), Λάππας 4(1), Λαμπρόπουλος 17, Ακτύπης, Καρασποστόλου 9(2), Πέτροβιτς 16(1), Τσαμάτος 7, Μπούτσι 5(1), Δέσπος 3.

Δάφνη (Ζαβός): Μπασδέκης, Καπερώνης, Μπίρδας, Βασιλόπουλος 12(1), Σεφερίδης 6, Πέκοβιτς 13(2), Λιανός 7(1), Λόλας 5, Οτουντζίδης, Άβαλιτς 6(2), Τσούτσος 9(1), Γιαννουλάκος 1.