Ανατροπή και τρίποντο ανάσας για τον Ηρακλή (video)

Δώδεκα λεπτά. Τόσα ακριβώς χρειάστηκε ο Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο για να γυρίσει το παιχνίδι με τον Πανθρακικό (3-1) και να «σβήσει» την κάκιστη εικόνα …

Δώδεκα λεπτά. Τόσα ακριβώς χρειάστηκε ο Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο για να γυρίσει το παιχνίδι με τον Πανθρακικό (3-1) και να «σβήσει» την κάκιστη εικόνα του πρώτου 45λεπτου. Οι κυανόλευκοι πήραν τρεις σημαντικούς βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνουν για να ξεφύγουν από τις επικίνδυνες θέσεις και πάνε με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον Άρη. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Ηλιάδης, Γιάκομπ και Μιλάνο, ενώ ο Πανθρακικός προηγήθηκε με τον Φαγιάρδο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, γνωρίζει την ήττα από τον Πανθρακικό. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι, που τα περιμένουν όλα από τους Γιάκομπ και Επστάιν, είχαν δύο ευκαιρίες άξιες αναφοράς, με τον Ρουμάνο. Ο Πανθρακικός προηγείται με γκολ του Φαγιάρδο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμη λάθος της αμυντικής γραμμής του Ηρακλή.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ένας διαφορετικός Ηρακλή εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και στο πρώτο τέταρτο δεν κατόρθωσε απλώς να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά και να πάρει διαφορά δύο τερμάτων. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η (σωστή) αποβολή του Μπέλεκ στο 49’ και ενώ το σκορ ήταν 1-1. Συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση οι Γιάκομπ και Επστάιν, ενώ ανέβασε στροφές ο Ηλιάδης, ο οποίος πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τα δύο πρώτα γκολ προήρθαν από προωθήσεις και σέντρες των δύο πλάγιων μπακ της ομάδας, Περπερίδη και Ιωαννίδη.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

25′ Πρώτη καλή φάση για τον Ηρακλή. Ο Επστάιν μπαίνει στην περιοχή, σπάει τη μπάλα στον Μπόσνιακ, αλλά τελευταία στιγμή ο Τζόκιτς παραχωρεί κόρνερ.

32′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Λάθος των κεντρικών αμυντικών του Πανθρακικού, ο Γιάκομπ από εξαιρετική θέση σουτάρει πάνω στον Ταΐρη.

42′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κλεμάν, κεφαλιά του Φαγιάρδο και… 0-1.

44′ Σέντρα του Παπαζαχαρία, κεφαλιά του Γιάκομπ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ταΐρη.

48′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Σέντρα του Περπερίδη, γυριστό σουτ του Ηλιάδη και 1-1.

49′ Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει ο Πανθρακικός, αφού ο Μπελέκ σώριασε στο έδαφος τον Περπερίδη και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

53′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Σέντρα του Ιωαννίδη, ο Γιάκομπ στοπάρει τη μπάλα και με τρομερό σουτ κάνει το 2-1.

57′ Κούρσα του Επστάιν από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή σεντράρει, αλλά η κεφαλιά του Γιάκομπ περνάει άουτ.

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Γιάκομπ στον Επστάιν, σέντρα του Γερμανού, διαγώνια κεφαλιά του Μιλάνο και 3-1.

60′ Σουτ του Φαγιάρδο, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

74′ Κανονιά του Μαρσέλο από τριάντα μέτρα, στη συμβολή των δοκών του Μπαντή.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης, Ιωαννίδης, Κατσαμπής (46′ Σαρακατσάνος), Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (83′ Μάρτος), Τούμα (46′ Μιλάνο), Επστάιν, Μπόσνιακ, Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Μέλκας, Κονέ, Βέλλιος, Βουτσιάς.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης, Κλεμάν (65′ Παπαδόπουλος), Τζόκιτς, Μπαχαρίδης, Μαρσέλο, Αργυρίου (55′ Καζάκης), Φαγιάρδο (75′ Πιθαρούλης), Ρομπέρ, Μπουβάλ, Μπέλεκ.
Στον πάγκο: Ρόκα, Ματεντζίδης, Δραγανίδης, Ντιαλό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΒΟΣΚΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΡΕΘΥΜΝΟΥ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΚΩΣΤΑΡΑΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ (ΑΙΤ/ΝΙΑΣ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΤΑΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΞΑΝΘΗΣ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΣΩΜΑΡΑΚΑΚΗΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ).