Με «τείχος» και το… ραβδί του Μπρουκς

Νικηφόρα έκλεισε το 2009 για τον Ηρακλή, που επικράτησε του Πανελληνίου στην Κυψέλη με 1-3 σετ (25-20, 25-27, 17-25, 20-25), για την 13η αγωνιστική της …

Νικηφόρα έκλεισε το 2009 για τον Ηρακλή, που επικράτησε του Πανελληνίου στην Κυψέλη με 1-3 σετ (25-20, 25-27, 17-25, 20-25), για την 13η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Τα 22 μπλοκ, η σπουδαία ανατροπή του 16-11 στο τρίτο σετ και οι αλλαγές του Φρέντι Μπρουκς που ντεμπούταρε στον πάγκο του Γηραιού έφεραν το σημαντικό διπλό. Κράβαρικ και Εφραιμίδης βοήθησαν στην αλλαγή σκηνικού, αντικαθιστώντας τους Κανέλλο και Μπάρανεκ αντίστοιχα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα τα λάθη στη υποδοχή ήταν πολλά για τους φιλοξενούμενους, με τον Πανελλήνιο να ξεφεύγει αρχικά με 6-2 χάρη και στον άσσο του Παπάζογλου, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 11-4. Ο Γηραιός προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 12-8, όμως οι παίκτες του Πανελληνίου συνέχισαν να σημαδεύουν τον Μπάρανεκ, με αποτέλεσμα να αυξήσουν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά (16-10). Το μπλοκ του Ηρακλή μείωσε σε 18-14, τα λάθη όμως από το σέρβις και όχι μόνο συνεχίστηκαν (21-15), με τον Φρέντι Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ.

Ο Κραλ με το σέρβις του πίεσε την υποδοχή του αντιπάλου, οι  φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν (21-17) και ο Βαγγέλης Οικονομόπουλος πήρε τάιμ-άουτ. Ο πρώτος πόντος του Γκασπαρίνι ήρθε στο 22-18, ο Κάλα μείωσε ακόμα περισσότερο (22-19), αλλά ο Παγιάν έκανε το 23-19. Κάτι που ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο 25-20.

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ όπου προηγήθηκε με 3-0, ενώ ο Ηρακλής συνέχισε με τον Κράβαρικ στη θέση του Κανέλλου. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρους τους κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 6-8, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρη και στο μπλοκ τους σε 8-8.

Ο αρχηγός του Γηραιού έδωσε ενθουσιασμό με τις προσπάθειες του (10-12), ο Μπάρανεκ αύξησε τη διαφορά (10-13), αλλά ο Πανελλήνιος αντέδρασε και πάλι ισοφαρίζοντας (13-13).

Ο Ηρακλής έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ-άουτ (15-16), το μπλοκ αύξησε τη διαφορά (17-19), με τον Βαγγέλη Οικονομόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο άσσος του Κραλ σημείωσε το 18-21, ο Οικονομόπουλος πήρε εκ νέου τάιμ-άουτ στο 19-22, κάτι που βοήθησε στο να μειώσει ο Πανελλήνιος σε 21-22.
Ο Φρέντι Μπρουκς πήρε με τη σειρά του τάιμ-άουτ, ο Κάλα έδωσε σημαντικό προβάδισμα στο 22-24, αλλά ο Κατσανεβάκης μείωσε και ο Γκενς μπλόκαρε τον Κουβανό (24-24), αγχώνοντας τους φιλοξενούμενους. Το μπλοκ τους όμως αντέδρασε και πάλι, με τον Ηρακλή να φτάνει στο 25-27.

Και στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά λόγω της κακής υποδοχής των φιλοξενούμενων (3-0), η οποία συνέχισε να προβληματίζει και να δίνει το δικαίωμα στον Πανελλήνιο να κάνει το 5-1. Ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ, το μπλοκ στον Γκασπαρίνι αύξησε τη διαφορά (6-1), ενώ η λάθος απόφαση του Γεροθόδωρου διαμόρφωσε το 7-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-1, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-3 και 9-5, αλλά ο Πανελλήνιος επέμεινε και με μπλοκ σημείωσε το 11-5.

Το λάθος του Παγιάν έφερε τον Ηρακλή πιο κοντά στο σκορ (12-8), ο Οικονομόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και με το μπλοκ του Κραλ μείωσαν σε 13-10. Στην αντίδραση του Γηραιού βοήθησε και η βελτίωση στην υποδοχή με την είσοδο του Εφραιμίδη.

Ο Φράγκος για ακόμα μία φορά δεν κόπηκε (16-11), αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο σερί των παικτών του Μπρουκς, εκμεταλλευόμενοι το σέρβις του Γκασπαρίνι. Ο Σλοβένος μείωσε αρχικά με άσσο  σε 16-13 και το μπλοκ έκανε το 16-14, με το λάθος του Παγιάν να φέρνει τον Ηρακλή ακόμα πιο κοντά στον αντίπαλο (16-15). Το μπλοκ των φιλοξενούμενων συνέχισε το βιολί του (16-16), ο Γηραιός πήρε φόρα και αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (16-22), σταματώντας κάθε επίθεση των γηπεδούχων. Το τείχος που υψώθηκε «καθάρισε» το σετ, το ένα μπλοκ ακολουθούσε το άλλο και ο Γκασπαρίνι στο τέλος ολοκλήρωσε το… έργο του (17-25), αφού νωρίτερα είχε καταστρέψει την υποδοχή του Πανελληνίου.

Με τη φόρα της σπουδαίας ανατροπής ο Ηρακλής προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 0-2, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν νωρίς (2-2). Το φλοτ σέρβις των φιλοξενούμενων δημιούργησε νέα προβλήματα στον Πανελλήνιο (6-8), το «πάρτυ» στο μπλοκ συνεχίστηκε (6-9), ο Κάλα αύξησε τη διαφορά (6-10) αλλά ο Γκενς με άσσο μείωσε σε 8-10.

Το σχήμα με Κράβαρικ και Εφραιμίδη όμως συνέχισε να αποδίδει με τους δύο να κάνουν μπλοκ (8-13) και τον Οικονομόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν (10-13), ο Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυναμικά φτάνοντας στο 11-16.
Τίποτα δεν άλλαξε και ο Ηρακλής διαμόρφωσε το τελικό 19-25, παίρνοντας μία σπουδαία και «καθαρή» νίκη.

Να σημειωθεί ότι ο Πανελλήνιος παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό του διαγώνιο Ντα Σίλβα, λόγω τραυματισμού. Στη θέση του αγωνίστηκε ο Κολομβιανός Παγιάν.

Πανελλήνιος (Οικονομόπουλος): Κατσανεβάκης 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Γκενς 4 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Παπάζογλου 7 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 14 (13/18 επ., 71% υπ. – 47% άριστες), Σάκι 12 (10/19 επ., 2 άσοι, 73% υπ. – 30% άριστες), Παγιάν 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας -λ 52% υπ. – 36% άριστες, Ρουμελιωτάκης, Καρανικολάου, Δρογκάρης, Αχιλλεόπουλος, Ρουμελιώτης 2 (2/4 επ., 33% υπ. – 0% άριστες).

Ηρακλής (Μπρουκς): Κάλα 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες), Μπάρανεκ 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 32% άριστες), Κανέλλος 2 (2/5 επ.), Κραλ 11 (5/6 επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 2, Γκασπαρίνι 12 (7/18 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 67% υπ. – 67% άριστες, Γκόρτσανιουκ, Κράβαρικ 10 (4/7 επ., 6 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ, 80% υπ. – 70% υπ.), Χαραλαμπίδης.