Τους αξίζει το χειροκρότημα

Στο επεισοδιακό παιχνίδι του Ιβανωφείου που διήρκεσε πάνω από 2,5 ώρες, ο Ηρακλής πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κόντρα στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό και τελικά …

Στο επεισοδιακό παιχνίδι του Ιβανωφείου που διήρκεσε πάνω από 2,5 ώρες, ο Ηρακλής πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κόντρα στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό και τελικά υποτάχθηκε με 64-80. Ένα ματς που θα μπορούσε να είναι γιορτή, αλλά οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη διακόπτοντας τον αγώνα. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στο Πρωτάθλημα και την επίτευξη του στόχου, την επιστροφή στην κατηγορία όπου ανήκει, την Α1.

Το πάθος της κερκίδας έδωσε μεγάλη ώθηση στους παίκτες των κυανόλευκων που μπήκαν στο παρκέ με πάθος και διάθεση να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό. Με την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Λευτέρης Κακιούσης για να ελέγξει τα ριμπάουντ, οι κυανόλευκοι είχαν πολύ καλό ρυθμό με τους Κέκελη και Μπούτσι να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Έτσι, οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 13-10 στο 6΄, αλλά η είσοδος του Δημήτρη Διαμαντίδη άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο, 21-21.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ στην άμυνα τους, από το πρώτο δευτερόλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, ενώ υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Παράλληλα, η αστοχία στα ελεύθερα σουτ, είχε ως αποτέλεσμα να σημειώσει μόνο ένα πόντο στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου. Μοιραία, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (22-32). Στο φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο, στο +18 (29-47).

Οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, αφού προηγήθηκαν με 29-53, αλλά ο Ηρακλής βρήκε και πάλι το εξωτερικό σουτ και μείωσε σε 39-55 στα μέσα του δεκαλέπτου. Λίγο αργότερα, ήρθε η 40λεπτη διακοπή του αγώνα και με την επανέναρξη του αγώνα, η εικόνα δεν άλλαξε, με τους πράσινους να διατηρούν ένα προβάδισμα περίπου 15 πόντων και η περίοδος έκλεισε 45-62. Η διαφορά έπεσε στους 13 πόντους στο 35΄ (55-68) με την αγωνιστική άνοδο του Βλάντο Πέτροβιτς και στο 39΄ το σκορ μειώθηκε σε 60-71, για να τελειώσει ο επεισοδιακός αγώνας, με το 64-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 29-47, 45-62, 64-80.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Κάστλ 4, Κέκελης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13, Λάππας 4, Καραποστόλου 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 16 (4), Δέσπος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 2, Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 17, Φώτσης 11 (2), Γιασικεβίτσιους, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 7, Καλάθης 2.