Πλήρωσε τα λάθη του

Την ήττα με 1-3 σετ (27-25, 23-25, 23-25, 17-25) γνώρισε ο Ηρακλής στη Μίκρα από τον Ολυμπιακό για την 12η αγωνιστική της Α1 και… έπεσε …

Την ήττα με 1-3 σετ (27-25, 23-25, 23-25, 17-25) γνώρισε ο Ηρακλής στη Μίκρα από τον Ολυμπιακό για την 12η αγωνιστική της Α1 και… έπεσε πάλι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Γηραιού μαζί με τον Χάρι Μπρόκινγκ βρέθηκαν σε κακή μέρα και παρά το ότι προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να αντεπεξέλθουν στις δυσκολίες της αναμέτρησης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ όπου προηγήθηκε με 7-12, διαφορά που διατήρησε μέχρι το 17-22. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 23-23, για να κάνουν την ολική ανατροπή λίγο αργότερα φτάνοντας στο 27-25, χάρη κυρίως στο μπλοκ.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, όπου ο Γηραιός προηγήθηκε με 18-14 αλλά τα συνεχόμενα λάθη έφεραν τους ερυθρόλευκους μπροστά με 21-22. Ο Χάρι Μπρόκινγκ πήρε τάιμ-άουτ και οι κυανόλευκοι σημείωσαν το 23-22, με τον Άντερς Κρίστιανσον να παίρνει με τη σειρά του τάιμ-άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στο σέρβις πήγε ο Τζούριτς, ο οποίος με δύο σερί άσσους διαμόρφωσε το 23-25.

Στο τρίτο σετ και μετά το 10-10 ο Ολυμπιακός εξασφάλισε ένα σημαντικό προβάδισμα (11-16), με τον Ηρακλή να επιστρέφει στη διεκδίκηση του μειώνοντας σε 22-23, κάτι που ανάγκασε τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Νέα λάθη όμως στοίχησαν με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να φτάσουν στο 23-25.

Με τον Εφραιμίδη αντί του Μπάρανεκ ο Μπρόκινγκ επέμεινε και στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, αλλαγή που είχε κάνει νωρίτερα. Τα λάθη του νεαρού στην υποδοχή και οι δύο άσσου του Κυριαζή έκαναν το 11-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στη συνέχεια ακόμα περισσότερο με 15-19.

Τίποτα δε λειτουργούσε σωστά για τον Ηρακλή, η αστοχία στην επίθεση συνεχίστηκε (15-22) και μοιραία ήρθε η ήττα αφού χάθηκε και το τέταρτο σετ με 18-25.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπρόκινγκ δε χρησιμοποίησε καθόλου τον Αντρέι Κράβαρικ, ο οποίος θα μπορούσε να βοηθήσει τους γηπεδούχους στο να κοντράρουν ακόμα περισσότερο τον Ολυμπιακό. Σε άλλα παιχνίδια που χρειάστηκε, ο αρχηγός των κυανόλευκων αγωνιζόταν ακόμα και ως διαγώνιος, κάτι που δεν επιχείρησε ο Ολλανδός τεχνικός.

Ηρακλής: Κάλα 17, Μπάρανεικ 13, Κραλ 7, Προύσαλης 1, Κανέλλος 14, Γκασπαρίνι 10, Μπαμπαλιούτας λ 71%, Εφραιμίδης 1, Γκόρτσιανουκ.

Ολυμπιακός: Κούναρι 3, Τίσερ 4, Ανδρεάδης 4, Τζούριτς 19, Μίλκοβιτς 24, Κυριαζής 7, Στεφάνου λ 47%, Σουλτανόπουλος 5, Ιωάννου, Αγγελόπουλος.