Αμυντική λειτουργία για… κλάματα (video)

Οταν σε ένα παιχνίδι βάζεις τρία γκολ και δεν καταφέρεις να πάρεις ούτε έναν βαθμό (πόσο μάλλον όταν έχεις προηγηθεί και δύο φορές), ε, τότε …

Οταν σε ένα παιχνίδι βάζεις τρία γκολ και δεν καταφέρεις να πάρεις ούτε έναν βαθμό (πόσο μάλλον όταν έχεις προηγηθεί και δύο φορές), ε, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Ο Ηρακλής είχε αμυντική λειτουργία για κλάματα και γνώρισε με 4-3 από την Ξάνθη. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τόσα συσσωρευμένα λάθη δεν τα κάνει ούτε… ερασιτεχνική ομάδα. Κι όταν αυτή η συμπεριφορά χαρακτηρίζει μια ομάδα σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας (ο Ηρακλής παρέμεινε χαμηλά, στους 15 βαθμούς), τότε η αγωνιστική αυτή επίδοση είναι εγκληματική. Το παιχνίδι έγινε σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής που έπεσε πριν από το παιχνίδι, γίνεται το παιχνίδι του Ηρακλή με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Ο Ηρακλής ταξίδεψε με αρκετά προβλήματα στην Ξάνθη.

Εκτός μάχης για διάφορους λόγους είχαν τεθεί οι Τούμα, Μπόσνιακ, Κοβαλέφσκι, Παπαστεριανός, Πιλότο και Λέκι. Ο Κωφίδης επέλεξε τον Μπαντή στην εστία, τον Περπερίδη στο δεξιό άκρο της άμυνας, τον Κσταμπή με τον Σαρακατσάνο στο κέντρο των μετόπισθεν, τον Γιαννούλη, αριστερό μπακ. Αμυντικοί χαφ είναι ο Ντιέ με τον Ηλιάδη. Δεξιά στους χαφ είναι ο Βουτσιάς, στο κέντρο ο Ντίκα, αριστερά ο Επστάιν και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάκομπ. Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιόβαν Γκοϊκοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η αμυντική λειτουργία του Ηρακλή ήταν για κλάματα. Και δεν αναφερόμαστε μόνο στα επί μέρους λάθη που έγιναν στα μετόπισθεν αλλά στη συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας. Ετσι, ο Ηρακλής, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα, δεν πίεσε ψηλά και με ανύπαρκτο το κέντρο του, δεχόταν συνεχώς πίεση από την Ξάνθη. Οι Κυανόλευκοι δεν μπορούσαν να ηρεμήσουν το παιχνίδι, η αγωνιστική συμπεριφορά ήταν ερασιτεχνική. Δύο φορές είχαν στα χέρια τα δώρα των δύο γκολ και δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν.

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη πήρε νωρίς το τέταρτό της γκολ κι ο Ηρακλής αναγκάστηκε να κυνηγάει πια στο σκορ από εκεί που, όπως είχε πάει το παιχνίδι με το 0-1 και το 1-2, μια ομάδα με την ελάχιστα σοβαρή αγωνιστική συμπεριφορά θα διαχειριζόταν το σκορ και δεν θα έμπαινε σε περιπέτειες. Μετά το 4-2, ο Ηρακλής είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με τον χρόνο πια να πιέζει. Το γκολ του Μιλάνο τον έβαλε στο παιχνίδι και του επέτρεψε να το διεκδικήσει μέχρι το τέλος, αποδείχτηκε όμως ήταν πολύ αργά.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

2′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Επστάιν κάνει κούρσα από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή βγάζει τη σέντρα και ο Βουτσιάς στο δεύτερο δοκάρι πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ηρακλή και κάνει το 0-1.

4′: Μπροστινή μπαλιά του Ντίκα για τον Γιάκομπ, ο Γκσπούρνιγκ προλαβαίνει και διώχνει με τα πόδια.

9′: Κάθετη μπαλιά του Λουτσιάνο για τον Πόι, ο Μπαντής κάνει γρήγορη έξοδο και μπλοκάρει την μπάλα πέφτοντας στα πόδια του παίκτη της Ξάνθης.

17′ ΓΚΟΛ: Σέντρα στην περιοχή του Ηρακλή, ο Ζιέντσουκ, είναι αφύλαχτος και με κεφαλιά κάνει το 1-1.

25′: Σέντρα σουτ του Βουτσιά, ο Γκσμπούρνιγκ διώχνει σε κόρνερ.

26′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Επστάιν εκτελεί το κόρνερ, η άμυνα της Ξάνθης διώχνει, ο Ντιέ κάνει σουτ, αφύλαχτος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει, στρώνεται στον Σαρακατσάνο που με σουτ κάνει το 1-2.

28′: Από τα πλάγια, από τα δεξιά, ο Πόι κάνει δυνατό σουτ, ο Μπαντής διώχνει.

32′: Από πλάγια θέση από τα αριστερά, ο Πόι, μετά από πάσα του Ζιέντσουκ, πιάνει συρτό, δυνατό σουτ που στέλνει την μπάλα άουτ, από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή.

34′ ΓΚΟΛ: Σέντρα από τα αριστερά του Ζίεντσουκ, η μπάλα κάπου κοντράρει και μπερδεύει τον Μπαντή που κάνει έξοδο, η μπάλα περνάει και ο Πόι με κεφαλιά, σε αφύλαχτη εστία, κάνει το 2-2.

44′: Σπουδαία απόκρουση του Μπαντή σε τετ-α-τετ με τον Πόι.

45′: Νέα απόκρουση του Μπαντή σε κόρνερ, από συρτό σουτ του Στρμπά.

45’+ ΓΚΟΛ: Από το κόρνερ, στην τελευταία, όπως αποδείχτηκε, φάση του πρώτου μέρους, η μπάλα με σέντρα φτάνει στην περιοχή του Ηρακλή και ο Στρμπά με κεφαλιά κάνει το 3-2 με την μπάλα να γλιστράει μέσα από τα χέρια του Μπαντή.

53′ ΓΚΟΛ: Ο Λουτσιάνο κάνει τη σέντρα, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Γιαννούλη που είναι πάντως σε πολύ μικρή απόσταση από τον παίκτη της Ξάνθης, ο διαιτητής, Παππάς, με υπόδειξη του πρώτου βοηθού, του Δάλλα, δίνει πέναλτι εκτιμώντας ότι υπάρχει πρόθεση, παρά το ότι ο παίκτης του Ηρακλή ήταν πολύ κοντά. Οι διαμαρτυρίες των παικτών του Ηρακλή δεν αλλάζουν κάτι. Ο Λουτσιάνο κάνει το 4-2.

62′: Ψιλοκρεμαστό σουτ από τον Ντίκα, η μπάλα περνάει άουτ.

70′: Ο Ζιένζουκ από πλάγια αριστερά, πιάνει σουτ πάνω στην κίνηση και στέλνει την μπάλα άουτ.

72′: Μεγάλη ευκαιρία από τον Κονέ. Παίρνει την πάσα από τον Γιάκομπ, είναι τετ-α-τετ από πλάγια δεξιά θέση, σουτάρει άουτ.

82′ ΓΚΟΟΟΛ: Ο Γιάκομπ κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μιλάνο πάνω στην κίνηση πιάνει το πλασέ και κάνει το
4-3.

90’+4: Ο Μπαντής έχει προωθηθεί για ένα φάουλ, η άμυνα της Ξάνθης διώχνει, ο Πόι από μακριά κάνει το σουτ, η μπάλα «σκάει» στην περιοχή, βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και περνάει άουτ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Μπαντής, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Περπερίδης (46′ Μάρτος), Γιαννούλης, Ντιέ, Ηλιάδης, Επστάιν, Βουτσιάς (53′ Κονέ), Ντίκα (77′ Μιλάνο), Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Μακρής, Παπαζαχαρίας, Ιωαννίδης, Βέλλιος.

ΞΑΝΘΗ (Μαντζουράκης): Γκσπούρνιγκ, Παπαδημητρίου (84′ Τζιωρτζιόπουλος), Φλίσκας (71′ Ριζογιάννης), Τζάκι, Ζίενζουκ, Στρμπα, Κιντάνα, Πόι, Σταθάκης, Λουτσιάνο (63′ Μορένο).
Στον πάγκο: Λυμπερόπουλος, Σουάνης, Οντάι, Μαρτσέλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΠΑΠΠΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΔΑΛΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (ΗΠΕΙΡΟΥ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΚΑΡΑΤΖΙΚΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΘΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΛΑΣΙΘΙΟΥ).

Κίτρινες: Σταθάκης, Παπαδημητρίου, Μορένο / Βουτσιάς, Γιαννούλης, Ντιέ, Ντίκα, Επστάιν, Κονέ, Γιάκομπ