Υγιεινός περίπατος

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Ηρακλής μετά την εύκολη νίκη του επί της ΑΕΚ στη Μίκρα με 3-0 σετ (25-21, 25-17, 25-20), για …

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Ηρακλής μετά την εύκολη νίκη του επί της ΑΕΚ στη Μίκρα με 3-0 σετ (25-21, 25-17, 25-20), για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών. Οι κυανόλευκοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πλέον περιμένουν τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (23/12), για να φτάσουν στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-3, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί έκαναν το 6-8, φτάνοντας πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ. Τα λάθη των κυανόλευκων συνεχίστηκαν (6-11), ο Χάρι Μπρόκινγκ πήρε τάιμ-άουτ  και από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Γηραιού, που με το μπλοκ και τον Γκασπαρίνι μείωσε αρχικά σε 11-12.

Με άσσο ο Κάλα ισοφάρισε σε 13-13, ο Κώστας Αρσενιάδης πήρε τάιμ-άουτ στο 14-13 και ακολούθησε ο άσσος του Κραλ, που αύξησε τη διαφορά (17-14).

Οι κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην υποδοχή μειώνοντας σε 19-18, όμως ο Κανέλλος πίεσε από το σέρβις και ο Ηρακλής ξέφυγε εκ νέου με 21-18. Ο Κάλα με άσσο πέτυχε το 24-20 και ο Μπάρανεκ ολοκλήρωσε το σετ, με τους κυανόλευκους να κάνουν το 1-0 με 25-21.

Με καλή ψυχολογία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ με 8-3, η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει (9-5), αλλά με άσσο του Προύσαλη και τη βοήθεια του μπλοκ ο Ηρακλής σημείωσε το 13-7, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ-άουτ.

Κάτι που δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα, αφού τα λάθη των κίτρινων συνεχίστηκαν και οι παίκτες του Χάρι Μπρόκινγκ έφτασαν στο 16-7. Το μπλοκ εξακολουθούσε να λειτουργεί αποτελεσματικά (17-8), οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν (17-11) όμως τίποτα δεν άλλαξε, με τον Γηραιό να διαμορφώνει το 25- 7. Στο τέλος μάλιστα του σετ ο Χάρι Μπρόκινγκ χρησιμοποίησε τους Εφραιμίδη και Γεωργιάδη στις θέσεις των Μπάρανεκ και Προύσαλη αντίστοιχα.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-3 και 3-6, όμως οι κυανόλευκοι απάντησαν και με τους δύο σερί άσσους του Γκασπαρίνι (7-6), αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ (8-6), ο Θάνος με άσσο μείωσε λίγο αργότερα σε 12-11, ενώ ο Νταραιντού ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο (13-13). Ένα ξέσπασμα όμως του Ηρακλή και ο άσσος του Κραλ έκαναν το 16-13, ενώ ο Γκασπαρίνι «πυροβόλησε» και πάλι, αυξάνοντας τη διαφορά (18-14).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου (21-19), αλλά ο Κάλα με δύο συνεχόμενους άσσους σημείωσε το 24-19. Ακολούθησαν δύο λάθη από το σέρβις, με τον Γηραιό να φτάνει στο 25-20 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ηρακλής: Κάλα 18, Μπάρανεκ 11, Κραλ 10, Προύσαλης 2, Γκασπαρίνι 15, Κανέλλος 5, Μπαμαλιούτας λ 83%, Γεωργιάδης, Εφραιμίδης, Γκόρτσιανουκ.

ΑΕΚ: Εστράδα 5, Τσέργας 1, Θάνος 9, Καριπίδης 9, Νταραιντού 7, Πελτέκης 1, Κουλιέρης λ 37%, Μπέλλος 2, Καπίρης 2, Βουλουδάκης.