Μία κακή παρένθεση

Η πρώτη φετινή ήττα του Ηρακλή, ήρθε σε ένα σημείο που ουδείς το περίμενε και μάλιστα στο Ιβανώφειο. Ο Αρκαδικός θα μπορεί να υπερηφανεύεται πως …

Η πρώτη φετινή ήττα του Ηρακλή, ήρθε σε ένα σημείο που ουδείς το περίμενε και μάλιστα στο Ιβανώφειο. Ο Αρκαδικός θα μπορεί να υπερηφανεύεται πως έσπασε το αήττητο των κυανόλευκων, καθώς επικράτησε με 67-66 στην παράταση.

Ίσως η κούραση από τα συνεχή παιχνίδια, αλλά και ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο, έπαιξαν το ρόλο τους, ώστε ο Ηρακλής να ηττηθεί για πρώτη φορά και να νιώθει πλέον την ανάσα των ομάδων που τον ακολουθούν. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο προς όφελος των Αρκάδων, που κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και παράλληλα δεν άφησαν τον Ηρακλή να ξεφύγει. Στο 8΄μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 9-10, αλλά οι κυανόλευκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-10.

Οι γηπεδούχοι, στη δεύτερη περίοδο, πίεσαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να φτάσει σε ορισμένα εύκολα καλάθια και στα μισά της περιόδου το έγινε 23-17. Σε όλες όμως τις προσπάθειες των γηπεδούχων μα ξεφύγουν στο σκορ, ο Αρκαδικός είχε τις απαντήσεις και έκλεινε πάντα την ψαλίδα της διαφοράς. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 29-22 και 34-27 και το ημίχρονο έκλεισε 34-29.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στον Ηρακλή, που με καλές επιθετικές επιλογές και πιεστική άμυνα, ανέβασε τη διαφορά στο +8 στο 24΄ (39-31), ενώ στο 28΄ η διαφορά πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά με +10 (46-36). Από το σημείο εκείνο όμως, ο Αρκαδικός απάντησε με σερί 0-8, που άρχισε με τρίποντο στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και συνεχίστηκε στο τέταρτο, με Καραδολάμη και Σιζόπουλο να είναι οι μπροστάρηδες της αντεπίθεσης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-47 στο 33΄ με νέο τρίποντο του Σιζόπουλου, ενώ ο Τόσιτς τους έβαλε και μπροστά στο σκορ με 48-49.

Ακολούθως, ο Τερέλ Καστλ με πέντε προσωπικούς πόντους του, «ξεκόλλησε» επιθετικά τον Ηρακλή, αλλά ο Αρκαδικός κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και ο αγώνας να γίνει ντέρμπι. Με τρίποντου του Καραδολάμη, προηγήθηκε με 57-58, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, ακολούθησε μία βολή του Σάββα Καμπερίδη (58-58) και η συνέχεια είχε μόνο λάθη, αφού αρχικά ο Καραδολάμης δέχθηκε το μπλοκ από τον Τσαμάτο, ενώ είχαν ολοκληρωθεί τα 24΄΄ της επίθεσης, ο Ηρακλής όμως που είχε την επαναφορά από το κέντρο στα 8΄΄, δεν έκανε σωστά την επαναφορά (5΄΄στον Μπούτσι) και στην τελευταία επίθεση, ο Καραδολάμης έκανε δύσκολο σουτ που δεν βρήκε στόχο και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Ηρακλής προσπαθούσε να πάρει φάουλ και να οδηγηθούν οι παίκτες του στις βολές, αλλά στα κρίσιμα λεπτά έχασαν τρεις. Το μεγάλο σουτ δεν ήρθε από τον Ηρακλή, αφού ο Τσαμάτος ήταν άστοχος στα 25΄΄στο τρίποντο που επιχείρησε και οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία τους επίθεση, πέτυχαν το τρίποντο με τον Μαναβόπουλο, 2΄΄ πριν το φινάλε.

Οι κυανόλευκοι πριν επαναφέρουν την μπάλα από το κέντρο, δέχθηκαν το αντιαθλητικό φάουλ, με τον Καστλ να είναι εύστοχος στις δύο βολές (66-67). Στον χρόνο που απέμενε, η μπάλα πήγε και πάλι στον Αμερικάνο γκαρντ, που ήταν όμως άστοχος στο σουτ που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 34-29, 46-39, 58-58 (κ.α.), 66-67.