Λύγισαν στο… κλουβί

Ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ηρακλή να κερδίσει και τη Νήαρ Ήστ και να σημειώσει την όγδοη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο …

Ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ηρακλή να κερδίσει και τη Νήαρ Ήστ και να σημειώσει την όγδοη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα. οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 67-57, με περισσότερο άγχος σε σχέση με άλλους εντός έδρας αγώνες, με τον κόσμο να δίνει το ρυθμό για την αντεπίθεση και στο τέλος να… δείχνει τις διαθέσεις του για τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, σε μία εβδομάδα στο Ιβανώφειο. Με τη νίκη αυτή, ο Ηρακλής επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Βλάντο Πέτροβιτς μπήκε «ζεστός» στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας τους οκτώ από τους 19 πόντους του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 9-4 στο 3΄ και 16-10 στο 6΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Απόστολο Κουτρούλια, μείωσαν στο καλάθι (19-17) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός του αγώνα κυρίως επιθετικά έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ηρακλής είχε μέτρια παρουσία, επιτρέποντας στη Νήαρ Ήστ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά σκορ στο σκορ στο 14΄ με 23-24. Η μορφή της αναμέτρησης δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι και την αθηναϊκή ομάδα να το εκμεταλλεύεται μένοντας κοντά στο σκορ, παρότι ο Ηρακλής κέρδιζε τη μάχη των ριμπάουντ (20 έναντι 11).

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πάρουν τα ηνία στον αγώνα, καθώς ο Ηρακλής τα βρήκε σκούρα στον επιθετικό τομέα κι έτσι προηγήθηκαν με 35-41 στο 25΄. Οι φίλοι των κυανόλευκων όμως, έδωσαν την ώθηση από την κερκίδα, και με έξι πόντους του Λαμπρόπουλου και δύο του Τσαμάτου, το σκορ έγινε 43-41, αλλά μία μικρή διακοπή, χάλασε το ρυθμό των γηπεδούχων και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε 46-44.

Η τελευταία περίοδος όμως είχε υπογραφή… Ηρακλή. Με εμφάνιση ανάλογη των προηγούμενων αναμετρήσεων, η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση πάτησε γκάζι, χάρη στην καλή άμυνα και με πρωταγωνιστές του Λαμπρόπουλο και Καστλ, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (58-48) στο 36΄ και δεν ξανακοίταξε πίσω. Το τελικό 67-57 ήρθε μέσα σε αποθέωση και συνθήματα του κόσμου για τον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-32, 46-44, 67-57.

Ηρακλής (Κακιούσης): Καστλ 11(2), Κέκελης 5(1), Καμπερίδης 2, Λαμπρόπουλος 15, Λάππας, Καραποστόλου 11(2), Πέτροβιτς 10(2), Τσαμάτος 5, Μπούτσι 5, Δέσπος 3.
Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Στανόγιεβιτς 6(2), Μίχαλος 11(2), Κόκκαλης 9, Κεφαλάς, Πανάρας 2, Κουτρούλιας 19(1), Μαχαίρας 6, Κόκκαλιάς, Γκρούντμπεργκ 4, Ζούκας.