Αποστολή εξετελέσθη και στην Κρήτη

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ηρακλής δεν έδειξε να επηρεάζεται από την πολυήμερη διακοπή και τα προβλήματα από τον ιό της νέας …

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ηρακλής δεν έδειξε να επηρεάζεται από την πολυήμερη διακοπή και τα προβλήματα από τον ιό της νέας γρίπης. Οι κυανόλευκοι άλωσαν το Ηράκλειο, κερδίζοντας με 74-64 τον ΟΦΗ κι έτσι παρέμειναν αήττητοι στους επτά αγώνες που έχουν δώσει.

Οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση έκαναν αυτό που έπρεπε, παίζοντας με σοβαρότητα και συγκέντρωση, παρά το κλίμα έντασης που προσπάθησαν να στήσουν οι φίλοι της κρητικής ομάδας, που διέκοψαν δύο φορές τον αγώνα, στη δεύτερη περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ως τα μισά της περιόδου, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10 και τον ΟΦΗ να παίρνει προβάδισμα για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο, με 13-10. Οι αλλαγές του Λευτέρη Κακιούση και κυρίως η βελτίωση στην αμυντικέ λειτουργία του Ηρακλή, έφεραν την ανατροπή του σκηνικού, με τους κυανόλευκους να παίρνουν τα ηνία με 13-16 και μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου να καταφέρνουν να πάρουν διαφορά επτά πόντων (17-24), με τον Αλέξη Τσαμάτο να σημειώνει εννέα πόντους και να έχει ρόλο «κλειδί» στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά στα δύο πρώτα λεπτά της περιόδου, ωστόσο το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Λευτέρης Κακιούσης αφύπνισε τους παίκτες του Ηρακλή, που προηγήθηκαν με 26-32. Ακολούθησε όμως μια τεχνική ποινή στον Σταύρο Δανιήλ και φάουλ που κέρδισε ο Ραλφ Μπούτσι σε προσπάθεια τριών πόντων και το σκορ έγινε 26-37. Στο σημείο εκείνο έγινε η πρώτη διακοπή και λίγο αργότερα η γραμματεία διέκοψε και πάλι το παιχνίδι, με τους φίλους της κρητικής ομάδας να έχουν έντονα παράπονα από τους διαιτητές. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 37-43, αφού ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις και ψαλίδισε τη διαφορά.

Ο Ηρακλής δεν βρήκε τις επιθετικές λύσεις στην τρίτη περίοδο, ενώ ο ΟΦΗ είχε επαφή με το καλάθι και συνέχισε να ρίχνει τη διαφορά. Μάλιστα προσπέρασε στο σκορ με 48-47 στα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά με σερί 0-5, οι κυανόλευκοι επανέκτησαν το προβάδισμα (48-52 στο 28΄) και με το φινάλε της περιόδου το σκορ έγινε 50-56.

Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα ως το 36΄ της αναμέτρησης, ώσπου η τελική αντεπίθεση των κυανόλευκων έφερε και το οριστικό φινάλε. Η διαφορά πήγε στο +12 (56-68) και το τελικό 64-74 ήρθε απλά να ολοκληρώσει τη σεμνή τελετή.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 37-43, 50-56, 64-74.

Διαιτητές: Μάνος, Τσούνας, Τσώνος Β.

ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου 1, Μπαρλάς, Δελατόλας 12, Χουλιάρας 8, Μπάρδας 8 (1), Βαγενάς 10, Παναγάκης 3 (1), Δανιήλ 5 (1), Χαλκιαδάκης 4, Γκάμπρανς 6, Σουφλιάς 5, Σιριστατίδης 2

Ηρακλής (Κακιούσης): Καστλ 9 (1), Κέκελης 4, Καμπερίδης 6 (1), Ακεψιμαιδης, Λαμπρόπουλος 2, Λάππας, Τσαλκιτζής, Καραποστόλου 13 (1), Πέτροβιτς 7, Τσαμάτος 19, Μπούτσι 10, Δέσπος 4.