Τρίποντη ανάσα (video)

Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή μέσα στο Γιάννενα (2-3). Με τον Ντένις Επστάιν να κάνει πάρτι από την αριστερή πτέρυγα, τον Τάσο Κατσαμπή να είναι ο …

Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή μέσα στο Γιάννενα (2-3). Με τον Ντένις Επστάιν να κάνει πάρτι από την αριστερή πτέρυγα, τον Τάσο Κατσαμπή να είναι ο ηγέτης στα μετόπισθεν και τον Βόιτσεχ Κοβαλέφσκι και κατεβάζει τα ρολά, οι κυανόλευκοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Παιχνίδι κέντρου με σχετικά καλό ρυθμό, αλλά χωρίς φάσεις. Ο Ηρακλής προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, κυρίως από τα αριστερά με τον Επστάιν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Σαϊτιώτη (ανόητη ανατροπή από τον Σαρακατσάνο), αλλά η αντίδραση των παικτών του Κωφίδη ήταν άμεση με τον Επστάιν.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο ΠΑΣ ξεκίνησε πιο δυνατά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ, το οποίο όμως πέτυχε ο Ηρακλής, με τον Ντίκα, έπειτα από καταπληκτική ενέργεια του Επστάιν. Ο Κονέ έδωσε διαφορά ασφαλείας, αλλά στο τέλος πάλι αγχώθηκαν οι κυανόλευκοι, αφού ο Σαϊτιώτης μείωσε στις καθυστερήσεις.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

11′ Μακρινό σουτ του Μπαλάφα, η μπάλα μισό μέτρο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

34′ ΓΚΟΛ: Αστείο πέναλτι του Σαρακατσάνου πάνω στον Σαϊτιώτη. Ο επιθετικός του ΠΑΣ ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

37′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Καθαρή ανατροπή του Επστάιν από τον Γεωργιάδη μέσα στην περιοχή. Ο Γερμανός εκτελεί το πέναλτι και… 1-1.

41′ Διαγώνιο σουτ του Μπουχάν, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

45’+2′ Γέμισμα από την άμυνα του ΠΑΣ, ο Σαϊτιώτης πετάγεται μεταξύ των Κοβαλέφσκι και Κατσαμπή, αλλά από δύσκολη θέση πλασάρει άουτ.

47′ Ο Σαϊτιώτης επιχειρεί διαγώνιο σουτ, ο Κοβαλέφσκι απομακρύνει σε κόρνερ.

51′ Φάουλ του Κανακούδη, στο δεύτερο δοκάρι ο Σαϊτιώτης επιχειρεί την κεφαλιά ο Κοβαλέφσκι παραχωρεί κόρνερ.

52′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Επστάιν ξεχύνεται στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή πασάρει παράλληλα και ο επερχόμενος Ντίκα κάνει το 1-2.

69′ Ο Κοβαλέφσκι νικάει τον Μπακαγιόκο στο τετ-α-τετ.

70′ Κόρνερ του Μενδρινού, κεφαλιά του Σαϊτιώτη, άουτ.

83′ Ο Κονέ κλέβει τη μπάλα καθαρά, αλλά ο Λαμπρόπουλος σφυρίζει φάουλ, με τον παίκτη του Ηρακλή να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ.

84′ Ο Κοβαλέφσκι προλαβαίνει τον Μπακαγιόκο και με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει τη μπάλα.

85′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Επστάιν αποφεύγει τον Ζαφειρόπουλο, πασάρει στον Κονέ, ο οποίος με κενή εστία στέλνει τη μπάλα άουτ.

86’ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Μπόσνιακ, την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Κονέ, οποίος με πολύ ωραίο πλασέ κάνει το 1-3.

90’+1′ ΓΚΟΛ: Κεφαλιά του Σαϊτιώτη από κοντά και… 2-3

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΣ (Παράσχος): Σικαλιάς (18′ λ.τ. Ζαφειρόπουλος), Κώτσιος, Κανακούδης (67′ Μπακαγιόκο), Μπαλάφας, Σαϊτιώτης, Μπούχαν, Μαϊστόροβιτς, Τζάνης, Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι, Γεωργιάδης (46′ Μενδρινός).
Στον πάγκο: Κούσας, Μιχαλόπουλος, Κοντογουλίδης, Ανδράλας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Ηλιάδης (61′ λ.τ. Γιαννούλης), Περπερίδης, Παπαστεριανός, Ντιέ, Ντίκα (79′ Κονέ), Επστάιν, Τούμα, Μπόσνιακ (90’+1′ Παπαζαχαρίας).
Στον πάγκο: Μπαντής,  Βουτσιάς, Βέλλιος, Γιάντσης, Παπαζαχαρίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ (ΗΛΕΙΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΓΚΑΓΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΛΑΡΙΣΑΣ)

ΒΟΗΘΟΣ: ΓΕΩΡΓΑΡΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)